آی بی ‌ام به رشوه دِهی متهم شد

آی بی ‌ام به رشوه دِهی متهم شد

همکاران سیستم- وزارت دادگستری آمریکا غول نرم افزاری آی بی‌ ام را متهم کرده است برای گسترش بازار خود در برخی کشورهای اروپا، آسیا و آمریکای لاتین اقدام به پرداخت رشوه کرده است.
به گزارش وب سایت bloomberg، شرکت آی بی ‌ام متهم شده است که برای رونق فعالیت‌های خود در کشورهای لهستان، اوکراین، بنگلادش و آرژانتین اقدام به پرداخت رشوه کرده است. بر اساس قانونی موسوم به FCPA در آمریکا پرداخت رشوه به مقامات شرکت‌ها و دولت‌های خارجی جرم تلقی می‌شود، حتی اگر این اقدام در خارج از خاک آمریکا صورت گرفته باشد.
شرکت آی بی ‌ام پیش از این درباره عملکرد خود در کشورهای کره جنوبی و چین نیز با اتهامات مشابهی مواجه بود. این شرکت در سال ۲۰۱۱ نیز متهم شده بود که به مقامات یک کشور آسیایی رشوه داده تا بتواند یک قرارداد ۵۴ میلیون دلاری را از آن خود کند. آی بی ‌ام در آن زمان به خاطر این اتهام ۱۰ میلیون دلار جریمه پرداخت. یکی از مقامات قضایی آمریکا نیز قبلاً در وصف آی بی ‌ام گفته است: آی بی ‌ام شرکتی است که سابقه‌ای طولانی در نقض این قانون دارد.
وزارت دادگستری شرکت لهستان نیز در حال حاضر مشغول بررسی اتهام پرداخت رشوه توسط یکی از کارکنان سابق آی بی ‌ام به مقامات دولتی است. در این گزارش به جزئیات اتهامات آی بی ‌ام در کشورهای اوکراین، بنگلادش و آرژانتین اشاره نشده است.