آی بی‌ام خط تولید نرم افزارهای مدیریتی و تجاری خود را توسعه می‌دهد

آی بی‌ام خط تولید نرم افزارهای مدیریتی و تجاری خود را توسعه می‌دهد

همکاران سیستم- شرکت آی بی‌ام در ادامه تلاش‌هایش برای توسعه خط تولید نرم افزارهای مدیریتی و تجاری خود شرکت Emptoris را خریده است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که آی بی‌ام هفته قبل نیز شرکت DemandTec، یکی از سازندگان نرم افزارهای تحلیلی مورد استفاده خرده فروشان و کسب و کارهای کوچک را خریده بود.
Emptoris یکی از شرکت‌های تولیدکننده نرم افزارهای مدیریتی و تجاری است که راهکارهای نرم افزاری مختلفی در زمینه تحلیل هزینه‌ها، منبع یابی، مدیریت قرارداد‌ها و غیره ارائه می‌کند. این شرکت هم اکنون حدود ۷۲۵ نیروی متخصص را در استخدام خود دارد و بیش از ۳۵۰ شرکت و سازمان مختلف مشتری محصولات آن هستند.

شرکت Emportis در اواسط دهه اول ۲۰۰۰ یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان نرم افزارهای منبع یابی بود. اما در سالهای اخیر پس از اختلافات و مرافعه‌های حقوقی با رقیب خود یعنی شرکت آریبا متحمل ضرر و زیان ۷ میلیون دلاری شد.

خرید شرکت Emptoris پس از آن صورت می‌گیرد که آی بی‌ام نسخه جدیدی از مجموعه نرم افزاری مورد نیاز شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک را به بازار عرضه کرد. این مجموعه نرم افزاری جدید «پلت‌فرم مدیریت تامین منابع راهبردی برای آینده» نام دارد.

برخی از ویژگی‌های این پلت‌فرم عبارتند از: پشتیبانی از مرورگرهای اینترنتی مختلف، قابلیت نصب بر روی آیپد، سازگاری با مجموعه نرم افزاری آفیس، دسترسی به داده‌ها و اطلاعات مربوط به تامین کنندگان مختلف خدمات و مواد اولیه؛ استفاده از برنامه‌های هوشمندی تجاری. برنامه هوشمندی تجاری نصب شده بر روی این پلت‌فرم براساس نرم افزار شرکت SAP با عنوان Business Objects ساخته شده است. اما احتمال می‌رود شرکت آی بی‌ام از این پس ابزار هوشمندی تجاری خود را که Cognos نام دارد، جایگزین آن کند.

به نظر می‌رسد آی بی‌ام با خرید این شرکت قصد دارد در بازار نرم افزارهای مدیریتی و تجاری وارد رقابت‌های فعالانه‌تری شود. هم اکنون شرکت‌های SAP و اوراکل از مهم‌ترین رقبای شرکت آی بی‌ام در این بازار هستند.

infoworld