آی‌بی‌ام پردازنده کوانتومی با بالاترین سطح توان را عرضه کرد

شرکت آی‌بی‌ام یک پردازنده جدید 127 کیوبیتی جدید به نام Eagle را معرفی کرده و به واسطه آن طرح‌های جدید برای نصب بعدی سیستم کوانتومی خود موسوم به Quantum System Two در نظر گرفته است.

این خبر در «نشست کوانتومی آی‌بی‌ام» اعلام شد و طی آن پیشرفت سخت افزاری آی‌بی‌ام در این عرصه به شکل ویژه مورد توجه قرار گرفت. شرکت آی‌بی‌ام سال گذشته نقشه راه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود در عرصه کوانتوم را تشریح کرد.

این شرکت پیش‌بینی کرد تا سال 2025 میلادی سیستم‌های پردازش کوانتومی بدون اصطکاک عرضه می‌شوند تا مجموعه وسیعی از اپلیکیشن‌های کاربردی را فعال کنند و از این طریق پردازشگرهای کلاسیک را کنار بگذارند.

پردازنده‌های کوانتومی این روزها بازار داغی دارند و در این میان سهام شرکت IonQ به واسطه قراردادهای منعقد شده با شرکت‌های Accenture و Softbank برای توسعه سیستم‌های کوانتومی ارزش بیشتری پیدا کرده است.

مراکز Honeywell Quantum و Cambridge Quantum نیز تلاش می‌کنند پس از ادغام با یکدیگر به صورت عمومی وارد بازار شوند. در این میان آی‌بی‌ام انتظار دارد که سیستم‌های کوانتومی در طول زمان به بخش بزرگی از تجارت این شرکت تبدیل شود و اکوسیستم پردازنده‌های آتی را در اختیار بگیرد.

«باب سوتور» نماینده ارشد مرکز کوانتومی آی‌بی‌ام در این خصوص توضیح داد که Eagle گام بزرگی به شکل مقیاس‌پذیری محاسبات کوانتومی محسوب می‌شود و نخستین پردازنده این شرکت است که توان بیشتر از 100 کوبیت دارد. او گفت: «سیستم Eagle نقطه عطفی است که نشان می‌دهد ما در چه جایگاهی ایستاده‌ایم و همه فعالیت هایمان در مسیر درست به جلو حرکت می‌کند».

منبع: zdnet