آماده‌باش سازمان آب آمریکا مقابل حملات گسترده سایبری

قانونگذاران و کارشناسان حوزه امنیت سایبری آمریکا روز گذشته در مورد افزایش آسیب‌پذیری‌های امنیتی در بخش‌های اصلی تامین آب این کشور هشدار دادند و اعلام کردند میزان حملات سایبری به سازمان‌های تامین انرژی به‌خصوص آب در ایالات متحده به شکل قابل ملاحظه بیشتر شده است.

«آنگوس کینگ» رئیس مشترک کمیسیون سولاریوم فضای سایری (CSC) در کمیته محیط زیست و فعالیت‌های عمومی مجلس سنای آمریکا در این خصوص گفت: «من معتقد هستم که حمله بزرگ بعدی نظیر آنچه که در 11 سپتامبر رخ داد به شکل سایبری است و ما در همه سیستم‌های خود با آسیب‌پذیری روبرو هستیم. اما باید بدانیم که آب یکی از مهم‌ترین آنها است و به نظر من یکی از آسیب‌پذیرترین بخش‌ها در این زمینه محسوب می‌شود».

او در ادامه توضیح داد: «در اینجا یک کابوس اصلی وجود دارد که تمام بخش‌های اصلی و زیرساخت‌های حیاتی ما را درگیر می‌کند. به نظر من از آنجایی که سیستم‌های آبی در آمریکا بسیار پراکنده هستند، میزان آسیب‌پذیری در آنها بسیار زیاد است».

نگرانی‌های آقای کینگ در جلسه کمیته اضراری آسیب‌پذیری‌های امنیت سایبری در زیرساخت‌های مهم آمریکا مطرح شد و به شکل ویژه تاسیسات تصفیه آب و فاضلات و ناتوانی آنها در مقابل حملات سایبری مورد توجه قرار گرفت.

تهدیدات سایبری در سال‌های اخیر به میزان چشم‌گیر افزایش یافته و از جمله حملات اخیر باج‌افزارها به زیرساخت‌های حیاتی می‌توان حمله به شرکت خطوط نفتی Colonial Pipeline اشاره کرد که البته در کنار آن تاسیسات آبی هم در امان نبوده‌اند.

منبع: thehill