آغاز نبرد بزرگ گوگل و آمازون روی ابر‌ها

آغاز نبرد بزرگ گوگل و آمازون روی ابر‌ها

همکاران سیستم- به دنبال کاهش ۷۰ درصدی قیمت سرویس Cloud Storage گوگل، شرکت آمازون نیز هزینه استفاده از سرویس پردازش ابری خود را کاهش داد.
به گزارش وب‌سایت datamation، «اورس هوزل» (Urs Hölzle) مدیر مرکز زیرساخت‌های فنی گوگل در تاریخ ۲۵ مارس خبر مربوط به تغییرات عمده هزینه‌ها برای استفاده از خدمات پردازش ابری این شرکت را منتشر کرد. او در وبلاگ رسمی خود نوشت که: «هزینه استفاده از خدمات پردازش ابری قانون مور را دنبال نکرده است.» او توضیح داد: «طی ۵ سال گذشته قیمت سخت‌افزار سالانه ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است، اما در مقابل هزینه استفاده از خدمات پردازش ابری به‌طور میانگین سالانه ۸ درصد کمتر شده است.»
گوگل با کاهش قابل ملاحظه قیمت خدمات ابری در حال ایجاد تغییرات بزرگ در این زمینه است. هوزل در این خصوص گفت: «ما بر این باوریم که هزینه استفاده از خدمات ابری باید از قانون مور (Moore) پیروی کند. بنابراین ما استفاده از این خدمات را آسان می‌کنیم و هزینه استفاده از آن را کاهش می‌دهیم و قصد داریم بر اساس نوع استفاده کاربران و نحوه به‌کارگیری سرویس‌های پردازش ابری گوگل هزینه استفاده از آن را بین ۳۰ تا ۸۵ درصد پایین بیاوریم.»
او در ادامه اظهار داشت که در سرویس Google Cloud Storage هم‌اکنون به‌ازای هر گیگابایت حافظه مجازی ۵. ۲ سنت از کاربران گرفته می‌شود که این رقم ۶۸ درصد کمتر از مبلغی است که بیشتر کاربران می‌پرداختند.
اما در بخش دیگر، شرکت آمازون اعلام کرد که طی چند روز آینده هزینه استفاده از خدمات پردازش ابری خود را پایین می‌آورد.
 «جِف بار» (Jeff Barr) مدیر مرکز Amazon Web Services در روز ۲۶ مارس با انتشار بیانیه‌ای توضیح داد: «این اتفاق چهل و دومین کاهش قیمت خدمات پردازش ابری آمازون از سال ۲۰۰۸ تاکنون است.» فرآیند کاهش قیمت خدمات پردازش ابری آمازون از تاریخ اول آپریل عملیاتی می‌شود.
 «جف بار» اظهار داشت که این شرکت بر اساس طرح Amazon S۳ هزینه استفاده از سرویس‌های Standard و Reduced Redundancy Storage را تا ۵۱ درصد کاهش می‌دهد. بر اساس ساختار جدید تعریف شده در آمازون، هزینه استفاده از صفر تا یک ترابایت فضای مجازی این شرکت برای هر ماه ۰۳. ۰ دلار خواهد بود که کاربران با این اتفاق می‌توانند ۶۵ درصد هزینه‌های خود را کاهش دهند.
شرکت آمازون در مجموع ۶ نوع فضای ابری مختلف را در اختیار کاربران می‌گذارد که طی آن در بیشترین حالت می‌توان ۵ هزار ترابایت فضا و بیش از آن را با پرداخت ماهانه ۰۲۷۵. ۰ دلار در اختیار گرفت. با این اتفاق کاربران ۳۶ درصد از هزینه‌های کنونی خود را کاهش می‌دهند.
شرکت آمازون همچنین اعلام کرد که هزینه استفاده از سرویس‌های Amazon EC2، Amazon Relational Database Service و Elastic MapReduce را نیز کاهش می‌دهد.