داستان موفقیت شرکت حریر رنگ سپاهان

  • مشتری: شرکت حریر رنگ سپاهان
  • کسب‌و‌کار: تولیدی
  • صنعت: چاپ و تکمیل پارچه
  • سیستم: دفترکل، مدیریت دارایی‌ها، دریافت و پرداخت، بهای تمام شده، انبار، موبایل سرویس انبار، فروش، جبران خدمات

شرکت حریر رنگ سپاهان در زمینه‌ی رنگرزی، چاپ و تکمیل پارچه فعالیت می‌کند و نخستین تولیدکننده‌ی پارچه‌های تبلیغاتی و بزرگ‌ترین شرکت تولید و توزیع‌ پرچم، پلاکارد و کتیبه‌های ملی – مذهبی است. این شرکت روزانه به‌طور میانگین ۲۰هزار متر محصول نهایی را به مشتریان عرضه می‌کند.

چالش‌ها

گستردگی فعالیت‌ها و تعداد بسیار سفارش‌ها در شرکت حریر رنگ سپاهان، حجم بالای عملیات سازمانی و تراکنش مالی را به همراه داشت؛ تعدد رویه در فرآیندهای مالی سازمان هم سبب می‌شد، حجم اطلاعات مالی گسترده و تجزیه و تحلیل اطلاعات دشوار شود.

هم‌چنین، نبود یکپارچگی میان واحد مالی و واحد فروش، سبب می‌شد تا دسترسی به اطلاعاتِ درست، دقیق و در لحظه امکان‌پذیر نباشد و با ورود دوباره‌ی اطلاعات واحد فروش در واحد مالی، دوباره‌کاری، خطای کاربری و اتلاف زمان پیش می‌آمد. در اختیار نداشتن گزارش‌های جامع مالی و آگاه نبودن از اعتبار حساب مشتریان، از دیگر مشکلات حریر رنگ سپاهان بود که تاخیر در وصول مطالبات و محاسبه‌ی هزینه‌های انبارداری مشتریان را به همراه داشت.

نتایج بهره‎گیری از راهکاران

بهره‌مندی از راهکاران همکاران سیستم سبب شد تا ثبت، نگهداری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در حریر رنگ سپاهان، نظام‌مند شود و با یکپارچگی اطلاعات میان واحدهای گوناگون، دسترسی به اطلاعات، در لحظه و دقیق باشد. به این ترتیب، واحد مالی با در اختیار داشتن گزارش جامع اسناد دریافتی و پرداختی مشتریان، افزون‌بر سرجمع در گزارش‌ها، می‌تواند با انجام کم‌ترین عملیات در گزارش، به ریزترین جزئیات قلم مورد نظر دسترسی داشته باشد.

هم‌چنین کنترل حساب و اعتبار مشتریان به‌طور کامل امکان‌پذیر شده است و شرکت می‌تواند پیش از تحویل محصول به مشتری، اعتبار حساب او را کنترل کند؛ به‌گونه‌ای که پس از ثبت هر سفارش، به‌محض تکمیل فرآیند تولید، حساب مشتری در سیستم فروش بدهکار می‌شود تا مبلغ دریافتی از هر مشتری برای شرکت مشخص باشد. به این ترتیب، امکان وصول به‌موقع مطالبات یا افزودن هزینه‌های انبارداری به هنگام تاخیر در تحویل کالای مشتری، فراهم شده است.