Ubuntu محبوب‌ترین سیستم‌عامل در فضای پردازش ابری شناخته شد

Ubuntu محبوب‌ترین سیستم‌عامل در فضای پردازش ابری شناخته شد

همکاران سیستم- در دنیای رایانه‌های شخصی ویندوز محبوب‌ترین سیستم ‌عامل محسوب می‌شود؛ در دنیای دستگاه‌های موبایلی اندروید عنوان محبوب‌ترین سیستم عامل را به خود اختصاص داده است؛  محبوب‌ترین سیستم عامل در حوزه خدمات ابری عمومی Ubuntu Linux نام دارد.
به گزارش وبسایت ZDnet، این نتیجه‌ای است که مرکز Cloud Market بر اساس آخرین بررسی‌های خود برای مشخص شدن میزان استفاده از سیستم‌های عامل در خدمات Elastic Compute Cloud  آمازون به دست آورد و در پایان بررسی‌ها مشخص شد Ubuntu دست‌کم روی ۱۳۵ هزار دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در رده دوم با فاصله زیاد سیستم Linux Amazon Machine Image آمازون قرار دارد که روی ۵۴ هزار دستگاه نصب شده است. با فاصله بیشتر از این، ویندوز با نصب روی ۱۷ هزار و ۶۰۰ نمونه رتبه سوم این لیست را به دست آورده است.
رتبه چهارم این لیست مربوط به محبوب‌ترین سیستم‌های عامل در خدمات پردازش ابری عمومی به CentOS با ۸۵۰۰ نمونه اختصاص یافته است و رتبه پنجم هم برای Red Hat Enterprise Linux با ۵۶۰۰ نمونه در نظر گرفته شده است.
مرکز RightScale در آخرین گزارش خود برای روشن شدن وضعیت فضای ابری توضیح داد که مرکز ارائه خدمات پردازش ابری آمازون (AWS) حاکمیت بازار جهانی خدمات ابری عمومی را در اختیار دارد و ۷۵ درصد این بازار را از آن خود کرده است.
همچنین زیرساخت‌های Azure که توسط مایکروسافت ارائه می‌شود با تصاحب ۱۲ درصد بازار در رتبه دوم قرار گرفته است. به طور خلاصه، با حاکمیت AWS بر بازار جهانی خدمات ابری عمومی می‌توان نتیجه گرفت که Ubuntu محبوب‌ترین نسخه لینوکس در فضای پردازش ابری است.
سیستم عامل Ubuntu در خدمات ابری AWS روی سیستم HP Cloud ارائه می‌شود و Microsoft Azure نیز از سال ۲۰۱۳ به بعد آن را ارائه کرد. این سیستم عامل هم‌اکنون Cloud Platform گوگل، Fujitsu و Joyent در اختیار کاربران سازمانی قرار می‌گیرد.