Rust دومین زبان محبوب برای توسعه لینوکس شد

پلتفرم کدگذاری Rust که از جمله پروژه‌های مورد حمایت گوگل محسوب می‌شود بعد از C به دومین زبان برنامه‌نویسی محبوب برای توسعه‌ی هسته مرکزی لینوکس تبدیل شد تا گام بزرگی را در این زمینه بردارد.

کلید اصلی افزایش محبوبیت Rust به «میگوئل اوژدا» توسعه‌دهنده مستقر در اسپانیا محسوب می‌شود که مسئولیت توسعه‌ی بخش‌هایی از هسته مرکزی لینوکس مبتنی بر زبان برنامه Rust را بر عهده داشت.

او ماه گذشته درخواست اظهارنظر اولیه (RFC) درباره‌ی پیشنهاد Rust برای توسعه‌ی هسته مرکزی لینوکس را ارائه کرد و این هفته نظرات اصلی خود در این زمینه را به اشتراک گذاشت.

زبان برنامه‌نویسی Rust به همراه کامپایلر Rust دو عنصر اصلی هستند که توسعه‌دهندگان علاقه‌ی زیادی به آنها دارند. البته این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که فرآیند یادگیری این زبان برنامه‌نویسی برای کسانی که نحوه کار با زبان‌های C و ++C را می‌دانند؛ بسیار دشوارتر است.

ایده اصلی مطرح شده برای توسعه لینوکس بر این اساس است که کارشناسان می‌توانند بخش‌های جدیدی از هسته‌ی مرکزی این سیستم عامل منبع باز که هم اکنون با بیش از 30 میلیون خط کد دستوری نوشته شده را با Rust بازنویسی کنند.

پلتفرم Rust به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی، پشتیبانی مالی و مهندسی را مرکز توسعه خدمات ابری AWS آمازون، گوگل، مایکروسافت، فیسبوک و دیگر شرکت‌های بزرگ انجام می‌دهد و این زبان می‌تواند مسائل امنیتی مربوط به حافظه را قبل از تولید کدهای مربوطه دریافت کند.

منبع: zdnet