PHP در عرصه جهانی زبان‌های برنامه‌نویسی دهم شد

زبان برنامه‌نویسی PHP که بین توسعه‌دهندگان وب محبوبیت فراوان دارد زمانی یکی از محبوب‌ترین زبان‌های کدگذاری جهان نیز محسوب می‌شد. با این حال در گزارش جدید مرکز آزمایش نرم‌افزاری Tiobe نشانه‌های جدید از کاهش محبوبیت و افول این زبان در رتبه‌بندی جهانی نمایان شد.

گزارش نوامبر 2021 مرکز Tiobe فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان را منتشر کرد و در آن PHP در رتبه دهم ایستاد. رتبه این زبان نسبت به نوامبر گذشته یعنی یک سال قبل دو پله سقوط کرد که کارشناسان فرآیند مذکور را نشان از افزایش محبوبیت زبان‌های پایتون، C، Visual Basic و جاوااسکریپت می‌دانند.

«پائول جانسن» مدیرعامل شرکت Tiobe در این خصوص گفت: «تا چند سال قبل PHP بهترین زبان برنامه‌نویسی وب بود، اما هم اکنون با رقابت گسترده در این عرصه مواجه شده است. این مسئله به آن معنی خواهد بود که PHP مرده است. هنوز بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط به PHP متکی هستند. بنابراین من معتقدم که زبان PHP با سرعت کمر سیر نزولی را برای از دست دادن محبوبیت خود دنبال می‌کند».

زبان برنامه‌نویسی PHP نخستین بار در سال 1994 میلادی ارائه شد و در سال 2010 نیز به عنوان سومین زبان محبوب در رتبه‌بندی Tiobe به اوج خود رسید. زبان PHP در مرکز توسعه نرم‌افزاری GitHub وابسته به مایکروسافت همچنان محبوب است و با این وجود زبان اختصاصی مایکروسافت موسوم به تایپ‌اسکریپت که از مشتقات جاوااسکریپت محسوب می‌شود آن را به طور ویژه تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: zdnet