Office مایکروسافت، هنوز محبوب‌ترین نرم‌افزار سازمانی جهان

Office مایکروسافت، هنوز محبوب‌ترین نرم‌افزار سازمانی جهان

همکاران سیستم- کار‌شناسان بر پایه آخرین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که کاربران سازمانی در ادارات و دفا‌تر خود هنوز هم ترجیح می‌دهند مجموعه نرم‌افزاری Microsoft Office را مورد استفاده قرار دهند.
به گزارش وب سایت news.techworld، اگرچه رقبای مایکروسافت این روز‌ها ابزارهای متن‌باز، ارزان‌تر، مبتنی بر فضای پردازش ابری و با قابلیت سازگاری بیشتر با دستگاه‌های موبایلی را روانه بازار می‌کنند، اما مجموعه نرم‌افزاری Office مایکروسافت مخصوص رایانه‌های رومیزی هنوز محبوب‌ترین ابزار در فضاهای کاری و سازمانی محسوب می‌شود.
این نتیجه‌ای است که مرکز تحقیقاتی Forrester Research بر پایه آخرین بررسی‌های خود کسب کرده است. این مرکز تحقیقاتی به تازگی ۱۵۵ متخصص فناوری اطلاعات و تصمیم‌گیرندگان در سازمان‌ها را در یک نظرسنجی شرکت داد و از آن‌ها در مورد نحوه انتخاب مجموعه‌های نرم‌افزاری برای فضای کاری خود سوال کرد.
 «فیلیپ کارچر» (Philipp Karcher) از تحلیلگران مرکز Forrester که گزارش نهایی این بررسی را تدوین کرده است گفت: «اتفاقات پیرامون این مسئله تغییر چندانی نکرده است».
مراکز IT در سازمان‌های مختلف این انتقاد را به Office دارند که این مجموعه نرم‌افزاری قابلیت‌های فراوانی را بیش از نیاز کاربران شامل می‌شود و همین مسئله هزینه آن را بالا‌تر می‌برد. اما این مجموعه برای مدت‌های طولانی در بازار حضور داشته است و قلب کارمندان را از آن خود کرده است تا این افراد حتی در منازل خود برای استفاده‌های شخصی هم ابزارهای Office را مورد استفاده قرار دهند.
این مطالعه نشان داد که ۲۰ درصد شرکت‌های حاضر از ابزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری مخصوص پست الکترونیکی استفاده می‌کنند و ۲۵ درصد دیگر شرکت‌ها هم قصد استفاده از چنین ابزارهایی را دارند.
یکی دیگر از یافته‌های قابل ملاحظه بررسی حاضر این بود که ۹۰ درصد شرکت‌ها و سازمان‌ها یک نسخه از مجموعه نرم‌افزاری Office را در اختیار کارمندان خود می‌گذارند و این در حالی است که تنها ۶ درصد آن‌ها یک مجموعه نرم‌افزاری جایگزین را هم به کارمندان خود ارایه می‌دهند.
محبوب‌ترین نسخه از مجموعه Office مایکروسافت را Office ۲۰۱۰ تشکل می‌دهد که گفته می‌شود ۸۵ درصد سازمان‌های شرکت کننده در این تحقیق از آن استفاده می‌کردند که پس از آن Office ۲۰۰۷ با ۵۱ درصد و Office ۲۰۰۳ با ۲۸ درصد حضور داشتند.
آخرین نسخه از این محصول موسوم به Office ۲۰۱۳ در ۲۲ درصد سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است که البته میزان سازگاری با آن نسبت به Office ۲۰۱۰‌ بسیار کند بوده است. مرکز تحقیقاتی Forrester در این بررسی دریافت که ۳۶ درصد سازمان‌ها قصد دارند مجموعه نرم‌افزاری Office ۲۰۱۳ را در اختیار بگیرند. بیشتر این سازمان‌ها اعلام کردند که چون فرآیند به‌روزرسانی به Office ۲۰۱۳ در برنامه مجوزهای نرم‌افزاری شرکتشان وجود دارد این کار را می‌کنند و تنها یک‌سوم شرکت‌ها اظهار داشتند که این کار را به خاطر قابلیت‌های جدید و مزایای Office ۲۰۱۳ انجام می‌دهند.