JPEG محبوب‌ترین فرمت تصویری در پایگاه‌های اینترنتی

JPEG محبوب‌ترین فرمت تصویری در پایگاه‌های اینترنتی

همکاران سیستم- کار‌شناسان بر پایه یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیده‌اند که تغییرات فراوان برای تصاویر متحرک مبتنی بر فرمت GIF نتوانسته است بر محبوبیت آن بیفزاید.
به گزارش وب سایت pcworld، پایگاه اینترنتی W۳Techs که در زمینه مطالعه روی فناوری‌های اینترنتی مختلف فعالیت می‌کند، نشان داد که فرمت تصویری PNG هم‌اکنون در ۴/۶۲ درصد سایت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوبیت آن نزد این مراکز همچنان رو به ‌افزایش است. این در حالی بوده که نتایج حاصل از بررسی جدید نشان داده است فرمت GIF در حال از دست دادن محبوبیت خود نزد سایت‌های اینترنتی است و این روز‌ها تنها ۳/۶۲ درصد پایگاه‌های اینترنتی سراغ آن می‌روند.
دو فرمت GIF و PNG در خانواده فرمت‌های فشرده‌سازی تصویری طبقه‌بندی می‌شوند که هر دوی آن‌ها در جریان ذخیره تصویر هیچ بخشی از اطلاعات را از بین نمی‌برند. فرمت PNG در اصل برای پاسخگویی به فرمت GIF در سال ۱۹۹۵ معرفی شد و در عین حال از نظر تکنیکی به این فرمت ارجح بود و علاوه بر آنکه شفافیت تصاویر را ارتقا می‌داد، قادر به پشتیبانی از طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها بود.
به گفته مرکز W۳Techs، فرمت JPEG که در جریان ذخیره‌سازی تصویر بخشی از اطلاعات مربوط به آن را از بین می‌برد، همچنان از دو فرمت GIF و PNG محبوب‌تر است و هم‌اکنون ۷۲ درصد پایگاه‌های اینترنتی آن را برای تصاویر خود استفاده می‌کنند.