IBM نور را جایگزین برق می‌کند

محققان شرکت IBM به منظور پاسخ به عطش بی حد و مرز الگوریتم‌های مخصوص توان پردازش رایانه‌ای رویکرد جدیدی ارایه کرده‌اند که می‌تواند تغییرات بزرگ در عرصه یادگیری عمیق را برجا بگذارد. این شرکت در آخرین تلاش‌های خود موفق به ساخت پردازنده‌هایی شده است که می‌توانند به جای استفاده از نیروی برق، محاسبات و پردازش اطلاعات را فقط به کمک نور انجام دهند.
محققان IBM هسته پردازشگر فوتونیکی ارایه کردند که براساس ویژگی ذرات نور ساخته شده است و می‌تواند فرآیند پردازش داده را با سرعت بی‌سابقه انجام دهد تا اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی بتوانند با تاخیر بسیار کم اجرا شوند.
اگرچه این دستگاه فقط در مقیاس کوچک مورد آزمایش قرار گرفته است، ولی گزارش منتشر شده حاکی از آن است که این دستگاه با توسعه پردازنده مربوطه می‌تواند در هر ثانیه و در هر میلیمتر مربع یک هزار تریلیون عملیات ضرب-جمع (MAC) را انجام دهد. به گفته محققان، این فرآیند نسبت به پیشرفته‌ترین پردازنده‌های هوش مصنوعی که به سیگنال‌های الکتریکی متکی هستند دو تا سه برابر سریع‌تر عمل می‌کند.
IBM هم اکنون چندین سال است که در زمینه رویکردهای جدید واحد پردازش کار فعالیت می‌کند. بخشی از تحقیقات این شرکت به صورت ویژه بر توسعه فناوری‌های محاسباتی حافظه متمرکز شده است که طی آن حافظه و سیستم پردازشگر در کنار یکدیگر حضور دارند. این سیستم انتقال داده بین پردازنده و واحد RAM را متوقف می‌کند و بنابراین ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، تاخیر در اجرای برنامه‌ها به حداقل می‌رسد.

منبع: Zdnet