IBM نوار ذخیره‌ساز اطلاعات با ظرفیت یک تریلیون فایل متنی تولید کرد

IBM نوار ذخیره‌ساز اطلاعات با ظرفیت یک تریلیون فایل متنی تولید کرد

همکاران سیستم- حافظه‌های فلش خود با ظرفیت بالا را کنار بگذارید. زیرا نوارهای جدید می‌توانند حجم گسترده‌تری از اطلاعات را روی خود ذخیره کنند. این اتفاق یک رنسانس به فناوری‌های گذشته است که در سال ۱۹۵۲ مورد استفاده قرار می‌گرفت و همان زمان «آلان تورینگ» مقاله اولیه خود در این زمینه منتشر کرد.
به گزارش وبسایت Theinquirerمحققان آزمایشگاه تخصصی IBM هم‌اکنون سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات مبتنی بر نوارها را تولید کرده‌اند که می‌تواند در هر اینچ مربع ۱۲۳ میلیارد بیت داده غیرفشرده را نگهداری کند.
رقم یاد شده معادل آن است که بتوانید روی این کارتریج جدید ۲۲۰ ترابایت اطلاعات ذخیره کند که این حجم را می‌توان معادل ۱.۳۷ تریلیون پیام نوشتاری دانست.
سرعت انتقال داده به این فناوری می‌تواند قابل ملاحظه باشد و البته گفته می‌شود که برای یک بار ذخیره و چندین بار خواندن اطلاعات مناسب‌تر است. اما این سیستم برخی قابلیت‌های جدید برای مسدود کردن دسترسی به اطلاعات را ارائه می‌دهد که مشابه آن را می‌توان در حافظه ۵۱۲ ترابایتی InfiniFlash ساخت شرکت SanDisk دانست.
شرکت IBM اعلام کرد که حجم یک کارتریج معادل آن است که بین شهرهای لاس وگاس و هاوستون آمریکا قفسه کتاب قرار دهید. بد نیست بدانید فاصله این دو شهر ۲۲۰۰ کیلومتر است.
توسعه نوارهای ذخیره‌ساز اطلاعات اتفاق جدیدی محسوب نمی‌شود. از سال ۲۰۰۶ که شرکت IBM با همکاری Fuji موفق شد مبتنی بر فناوری مذکور رکورد ذخیره اطلاعات را بشکند، این چهارمین باری است که سیستم نوارهای ذخیره‌سازی به‌روز می‌شود.