IBM شرکت Red Hat را خرید

همکاران سیستم – خبرگزاری بلومبرگ با انتشار یک گزارش غیرمنتظره اعلام کرد IBM مراحل پایانی خرید شرکت نرم‌افزارهای سازمانی Red Hat را پشت‌سر می‌گذارد. بر اساس جدیدترین گزارش‌ها، IBM با پرداخت 190 دلار به ازای هر سهام در تالار بورس به صورت نقدی موافقت خود را برای خرید Red Hat اعلام کرده است. با این اتفاق واگذاری مذکور به ارزش 34 میلیارد دلار به انجام می‌رسد.

شرکت Red Hat بزرگترین توسعه‌دهنده لینوکس در جهان محسوب می‌شود. پیش از انجام این واگذاری ارزش Red Hat در بازار جهانی 20.5 میلیارد دلار برآورد شده بود. با این روند گفته شد این اتفاق بزرگترین واگذاری در عرصه لینوکس یا نرم‌افزارهای متن‌باز محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است اخیراً بازار جهانی فعالیت‌های Red Hat را چندان مورد پسند قرار نمی‌داد. شرکت Red Hat در فصل‌های اخیر نتوانست پیش‌بینی‌های مالی صورت گرفته را محقق کند و همواره گزارش‌های مالی منتشر شده از سوی آن پایین‌تر از پیش‌بینی‌های وال استریت بود.

درآمدهای Red Hat از بازار نرم‌افزارهای اشتراکی 20 درصد از کل درآمدهای آن را تشکیل می‌دهد و مجموع آن برای سال گذشته 722 میلیون دلار برآورد شده است. با این وجود Red Hat تلاش می‌کند به عنوان نخستین شرکت توسعه دهنده لینوکس یا نرم‌افزارهای متن‌باز با درآمد میلیارد دلاری خود را معرفی کند.

«جینی رامتی» مدیرعامل IBM هم اکنون بر افزایش درآمدهای شرکت خود از خدمات پردازش ابری تاکید دارد و بر این اساس خرید Red Hat را به لینوکس ترجیح می‌دهد.

منبع: Zdnet