IBM امسال نخستین رایانه کوانتومی را وارد بازار می‌کند

همکاران سیستم- شرکت IBM اعلام کرد در راستای تولید تجاری رایانه‌های کوانتومی نمونه اولیه از یک پردازنده ۵۰ کوبیتی (qubit) تولید کرده است و تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی امکان دسترسی آنلاین به پردازنده‌های ۲۰ کوبیتی را فراهم می‌کند.
شرکت توضیح داد جزییات مربوط به رایانه کوانتومی جدید خود را به زودی در کنفرانس جهانی IEEE اعلام می‌کند.
شرکت IBM در این خصوص اظهار داشت که در نظر دارد رایانه‌های کوانتومی را به صورت تجاری و انبوه تولید کند که این اتفاق می‌تواند اپلیکیشن‌های جدید را برای طیف گسترده فضاهای کاری وارد بازار کند. شرکت IBM در ماه مه از سال جاری میلادی از رایانه کوانتومی با پردازنده ۱۷ کوبیتی رونمایی کرد.
رایانه‌های کوانتومی می‌توانند مسایلی را که رایانه‌های سنتی قادر به حل کردن آنها نبودند به راحتی پشت سر بگذارند. پردازش در رایانه‌های کوانتومی فرآیندهای موازی را دنبال می‌کند که در مقایسه با آن، رایانه‌های سنتی پردازش را به صورت صفر و یک انجام می‌دادند.
نخستین رایانه‌های کوانتومی IBM Q مجهز به پردازنده ۲۰ کوبیتی مبتنی بر سیستم ابررسانا طراحی شده‌اند و قابلیت‌های ارتباطی و اتصال قطعات مختلف آنها به یکدیگر ارتقا یافته است. مدل ۵۰ کوبیتی رایانه کوانتومی که شرکت IBM هم‌اکنون موفق به ساخت آن شده است به عنوان نسل آتی رایانه‌های IBM Q وارد بازار می‌شود.
بر اساس آخرین اخبار موجود، سیستم‌های IBM Q از اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی وارد بازار جهانی می‌شوند و در سال ۲۰۱۸ ارتقا میابند. شرکت IBM هم‌اکنون رایانه‌های کوانتومی خود را به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌دهد.