Google Earth ابزاری برای تقویت هوشمندی تجاری

Google Earth ابزاری برای تقويت هوشمندی تجاری

همکاران سیستم- کارشناسان معتقدند امروزه شرکت‏‌های تجاری به کمک نقشه‏‌های گوگل می‏توانند با تحلیل اطلاعات و داده‌‏های جغرافیایی مشتریان خود بازارهای جدیدی پیش‏‌روی خود را کشف کنند. به گفته دیوید لوگان، یکی از متخصصان حوزه هوشمندی تجاری و مشاور موسسه خدمات تکنولوژیکPBT اخیرا بسیاری از شرکت‌‏ها در آفریقای جنوبی توانسته‌‏اند با گردآوری اطلاعاتی از برخی منابع آنلاین مثل Google Earth بازارهای خود را گسترش دهند و از این طریق تکنیک‌‏های هوشمندی تجاری خود را نیز بهبود بخشند.

لوگان در توضیح موفقیت این شرکت‏‌ها گفته است: وقتی در این منطقه یک سیم‌کارت جدید فعال می‏‌شود، روزنه تازه‌‏ای به روی شرکت‏‌های ارتباطات دور گشوده می‏‌شود که به مدد آن می‏‌توانند به اطلاعات ارزشمندی درباره موقعیت جغرافیایی و مسیرهای حرکت کاربر سیم‏‌کارت و داده‏‌های مورد استفاده توسط او دست یابند. شرکت‏‌های تجاری با تجزیه و تحلیل این داده‌‏ها می‏‌توانند پیش‏بینی‏‌های دقیق‌‏تری از آینده داشته باشند و راهبردهای موثرتری را برای پیش‏برد اهداف خود اتخاذ کنند.

وی گفته است: این شرکت‌‏ها با استفاده از از نقشه Google Earth می‏‌توانند با بررسی تعداد سیم‏‌کارت‏های فعال در مناطق مختلف رفتار کاربران خود را رصد کنند. این اطلاعات به شرکت‏‌های عرضه‏‌کننده خدمات ارتباطی کمک می‏‌کند تا با پیش‏‌بینی میزان استفاده کاربران از خدمات رومینگ تلفن‌‏های همراه اثرات هزینه‏‌های این خدمات را ارزیابی کنند.

به گفته لوگان علاوه بر شرکت‏‌های عرضه‏‌کننده خدمات ارتباطی، شرکت‌‏ها و کسب ‏‌و کارهای خارج از این مجموعه هم می‏‌توانند برای تحلیل بازارها و مطالعه رفتار مشتریان خود از مزیت‏‌های Google Earth و منابعی از این دست استفاده کنند.‏ گرچه از طریق نرم‌‏افزارها و گسترده‌‏برگ‌‏هایی مثل Excel نیز می‏‌توان چنین اطلاعاتی را پردازش کرد، اما بین استفاده از این نرم‌افزارها و استفاده از تاکتیک‌‏های تصویر سازی نرم‏‌افزارهایی مثل Google Earth تفاوت زیادی وجود دارد.

به گفته لوگان هرچه که داده‌‏ها تراکم و پیچیدگی بیشتری به خود می‏‌گیرند و کسب و کارها و رقابت‌‏ها پیچیده‌‏تر می‏‌شود، تبدیل داده‌‏های خام به اطلاعات قابل استفاده متخصصان متبحرتری را می‏‌طلبد، متخصصانی که هم شناخت صحیحی از کسب و کارهای مختلف داشته باشند و هم تکنولوژی‏‌ها و ابزار مفید برای تبدیل داده‌‏ها به اطلاعات قابل استفاده را بشناسند.