Chrome OS گوگل آماده جایگزینی با اندروید

همکاران سیستم- آخرین به‌روزرسانی گوگل برای کروم با نام ۶۴ منتشر شده است و لپ‌تاپ‌ها کروم‌بوک و تبلت‌های مبتنی بر سیستم عامل رایانه‌ای گوگل هم اکنون می‌توانند آن را دریافت کنند. در این به‌روزرسانی کاربران انواع مختلف قابلیت‌های جدید را در اختیار دارند که از جمله آنها می‌توان به تقسیم نمایشگر برای انجام همزمان چند کار مختلف روی تبلت و استفاده از قابلیت اسکرین‌شات مشابه سیستم عامل اندروید اشاره کرد.

به گزارش وب‌سایت theverge؛ در حالی که این قابلیت‌های به عنوان به‌روزرسانی‌های استاندارد محسوب می‌شوند، کارشناسان می‌گویند در آینده Chrome OS گوگل جایگزین سیستم عامل اندروید در رایانه‌های لوحی می‌شود. سیستم عامل Chrome OS در شرایط کنونی فاصله اندکی تا رسیدن به این نقطه دارد و اضافه شدن قابلیت‌هایی از این دست آن را به یک سیستم‌ عامل چندکاربردی تبدیل می‌کند تا تمام دستگاه‌های مبتنی بر پلتفرم گوگل بتوانند از آن استفاده کنند.

این اقدام برای مدت‌های طولانی در شرکت گوگل دنبال می‌شد گروه‌های توسعه دهنده اندروید و کروم در این شرکت همکاری‌های نزدیکی را با یکدیگر انجام دادند تا اطمینان حاصل کنند که یک پلتفرم ارزان و چندگانه برای دستگاه‌های دو کاره کروم‌بوک وارد بازار شود.

البته باید توجه داشت اپلیکیشن‌های اندروید قابلیت اجرا شدن روی Chrome OS را دارند و این امکان از نیمه‌های سال گذشته ارایه شد و سرانجام چند ماهی طول کشید تا عموم کاربران به آن دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال، ماه گذشته شرکت گوگل قابلیت جدیدی را به اپلیکیشن‌های اندروید روی رایانه‌های کروم‌بوک ارایه کرد تا بتوانند به صورت پس‌زمینه اجرا شوند. در ماه ژوئن سال گذشته نیز شرکت گوگل تغییرات کلی در سیستم عامل Chrome OS را برای متمرکز شدن آن بر قابلیت‌های لمسی اعمال کرد تا نرم‌افزار یاد شده در تبلت‌ها کارایی بیشتری داشته باشد.