70 درصد وصله‌های امنیتی مایکروسافت مربوط به اختلالات حافظه

همکاران سیستم – حدود 70 درصد آسیب‌پذیری‌های موجود در محصولات مایکروسافت که از طریق به‌روزرسانی‌های امنیتی برطرف می‌شوند اختلالات مرتبط با امنیت حافظه را تحت پوشش قرار می‌دهند.

یکی از مهندسان مایکروسافت در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی با اعلام این خبر توضیح داد امنیت حافظه یکی از مسایلی محسوب می‌شود که مهندسان نرم‌افزاری و امنیتی از آنها برای توصیف برنامه‌های مخصوص دسترسی به حافظه سیستم عامل استفاده می‌کنند و این اتفاق معمولا بدون هرگونه پیغام خطا انجام می‌شود.

حفره‌های مرتبط با امنیت حافظه زمانی بروز می‌کنند که نرم‌افزار به صورت تصادفی یا یا عمدی به حافظه سیستم مرکزی دسترسی پیدا می‌کند و طی آن حجم زیادی از حافظه رایانه را اشغال می‌کنند.

کاربرانی که معمولا گزارش‌های مربوط به آسیب پذیری‌های سیستم را می‌خوانند، بارها و بارها با این مشکل مواجه می‌شوند تا آن را برطرف کنند. شرایط مختلف از جمله اختلالات حافظه، پر شدن ظرفیت آن، استفاده بیش از اندازه، اختلال یا از کار افتادگی و … موجب می‌شود این مشکلات بروز کند.

«مت مایک» از مهندسان امنیتی مایکروسافت در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی BlueHat  توضیح داد طی 12 سال گذشته بیش از 70 درصد وصله‌های امنیتی منتشر شده برای محصولات مایکروسافت به منظور برطرف کردن اختلالات مرتبط با امنیت حافظه منتشر شده است.

دلیل اصلی برای این درصد بالا از وصله‌های امنیتی این است که بخش اعظم سیستم عامل ویندوز به صورت عمده با زبان‌های برنامه‌نویسی C و ++C نوشته شده است و که هر دوی آنها در زمینه حافظه ناامن هستند و به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار امکان می‌دهند کنترل حافظه را از طریق کدهای خود در اختیار بگیرند.

منبع: zdnet