26. 2 درصد از رایانه‌ها با ویندوز ۸ کار می‌کنند

همکاران سیستم- برآورد‌ها نشان می‌دهد نسخه جدید سیستم عامل ویندوز مایکروسافت هنوز در بازار رایانه‌های دسکتاپی سهم چندانی را از آن خود نکرده است، اما در عین حال از رشد ماهیانه نسبتاً باثباتی برخوردار است.
به گزارش وب سایت zdnet، آمار و ارقامی که اخیراً از سوی شرکت پژوهشی نت اپلیکیشن منتشر شده نشان می‌دهد فقط ۲۶. ۲ درصد از رایانه‌های دسکتاپی با ویندوز ۸ کار می‌کنند. سهم ویندوز ۷ هم از این بازار ۵. ۴۴ درصد برآورد شده است. سهم ویندوز ایکس پی نیز 5. ۳۹ درصد و سهم ویندوز ویستا ۲۴. 5 درصد اعلام شده است. بیش از ۸ درصد این بازار نیز در اختیار سیستم عامل مک اپل است.
مقایسه میزان فروش دو سیستم عامل ویندوز ۷ و ویندوز ۸ در ماه‌های اولیه پس از عرضه نشان می‌دهد فروش ویندوز ۸ بسیار کمتر از ویندوز ۷ بوده است. ویندوز ۷ در ژانویه سال ۲۰۱۰ توانسته بود ۷. ۷ درصد از بازار رایانه‌ها را از آن خود کند و پس از آن نیز با روند پرشتابی به رشد خود ادامه داد.
با این همه سهم ۲۶. ۲ درصدی ویندوز ۸ چندان کم محسوب نمی‌شود، چون این سهم معادل بیش از ۶۰ میلیون نسخه ویندوز فروخته شده است. البته در این میان باید میزان فروش رایانه لوحی سرفیس، نسخه‌های ویژه کسب و کار‌ها و فروش عمده این سیستم عامل را نیز محاسبه کرد.