۶۳ درصد کاربران هوش مصنوعی را برای سازمان‌ها مفید می‌دانند

۶۳ درصد کاربران هوش مصنوعی را برای سازمان‌ها مفید می‌دانند

همکاران سیستم- هر کاربری که فیلم «اودیسه فضایی» ساخت «استنلی کوبریک» در سال ۲۰۰۱ یا ترمیناتور را دیده باشد، به خوبی با مفهوم هوش مصنوعی یا AI آشنایی دارد. این فضا موضوع اصلی بسیاری از فیلم‌ها و کتاب‌های علمی–تخیلی در ده‌های گذشته بوده است. هوش مصنوعی به دلیل پتانسیل‌های هوشمند در ماشین‌ها و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، موجی از ترس و شیفتگی را در مردم به وجود می‌آورد. ایده اینکه ماشین‌ها بدون آنکه ایده‌ای از مفهوم خیر و شر داشته باشند به تنهایی فکر کنند اندکی ترسناک است.این روزها بسیاری از کاربران هوش مصنوعی را در دستیار دیجیتالی Siri در تلفن‌های اپل و سیستم‌های موبایلی مورد استفاده قرار می‌دهند. این سیستم در اصل مغز متفکر دستگاه فرمان صوتی آمازون موسوم به Echo محسوب می‌شود. همچنین هوش مصنوعی در هوانوردی، سازمان‌های مالی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شود.
مرکز تحقیقاتی Tech Pro Research در ماه ژوئیه از سال جاری میلادی با انجام یک بررسی دریافت که چگونه هوش مصنوعی بر آینده صنعت IT تاثیر می‌گذارد. در این بررسی ۵۳۴ نفر نظرات خود را مطرح کردند و نتایج به دست آمده در برخی موارد جالب بود.
از شرکت‌کنندگان در این بررسی پرسیده شد که آیا هوش مصنوعی برای کسب و کارها مفید است یا خیر. بخش اعظم آنها معادل ۶۳ درصد اظهار داشتند که این فناوری می‌تواند برای سازمان‌ها مفید واقع شود.
در این بررسی همچنین در مورد مزایای هوش مصنوعی برای جامعه پرسیده شد. افرادی که با این مسئله موافق بودند تعدادشان نسبت به گروه قبلی کمتر بود و در مجموع ۵۹ درصد با این مسئله موافقت کردند که هوش مصنوعی می‌تواند برای جامعه مزایایی را به همراه بیاورد.
با این وجود ۳۴ درصد کاربران اظهار داشتند که از مفهوم هوش مصنوعی می‌ترسند. پاسخ‌دهندگان در بخش خدمات بهداشتی و درمانی بیشتر از بقیه از این مفهوم واهمه داشتند و ۴۴ درصد آنها به ترس خود اعتراف کردند که این رقم برای میانگین بخش‌های مختلف ۴۳ درصد گزارش شد.