۵۳ درصد مردم جهان هنوز به اینترنت دسترسی ندارند

۵۳ درصد مردم جهان هنوز به اینترنت دسترسی ندارند

همکاران سیستم- در حالی که هم‌اکنون نیمی از کاربران جهانی بازی Pokemon را روی دستگاه موبایلی خود نصب کرده‌اند، نیم دیگر ساکنان کره خاکی هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.

به گزارش وبسایت pcworld، حدود ۳.۹ میلیارد نفر معادل ۵۳ درصد ساکنان کره زمین تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی آفلاین خواهند بود و این آماری است که اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در جدیدترین گزارش خود به آن اشاره کرد. حتی در اروپا که متصل‌ترین منطقه جهان محسوب می‌شود، ۲۰.۹ درصد مردم هنوز آنلاین نشده‌اند. در آفریقا که کمترین میزان اتصال مردم به اینترنت گزارش شده است ۷۴.۹ درصد از مردم هنوز آفلاین هستند.

این آمار و ارقام بخشی از پیش‌بینی‌های سالانه آژانس ITU وابسته به سازمان ملل متحد محسوب می‌شود. در این گزارش همچنین نشان داده شد بین کشورهای فقیر و غنی شکاف بزرگی وجود دارد و از نظر جنسیتی، میزان دسترسی کاربران زن و مرد به اینترنت هم بسیار متفاوت است. به نظر می‌رسد طرح‌‌های شرکت‌های بزرگی چون گوگل و فیسبوک برای دسترسی همه مردم جهان به اینترنت به زمان زیادی نیاز داشته باشد.

با توجه به اینکه چهار نفر از هر پنج فردی که ساکن کشورهای توسعه یافته هستند به اینترنت دسترسی دارند، این رقم برای کشورهای درحال توسعه ۴۰ درصد گزارش شده است. در گزارش «کشورها با کمترین میزان توسعه‌یافتگی» سازمان ITU شامل هائیتی، یمن، میانمار و اتیوپی تنها ۱۵.۲ درصد مردم آنلاین هستند.

همچنین گفته شده است درصد زنان آنلاین نسبت به مردان کمتر است. تفاوت ضریب نفوذ اینترنت بین زنان و مردان ۱۲.۲ درصد گزارش شده است که این رقم برای سال ۲۰۱۳ میلادی تنها ۱۱.۰ درصد بود. سازمان ITU همچنین اعلام کرد این رقم در کشورهای توسعه یافته از ۵.۸ درصد به ۲.۸ درصد کاهش یافته و در عوض در کشورهای فقیر رو به افزایش است.