۵۲.۲ میلیون تن زباله الکترونیکی جهان در سال ۲۰۲۱

همکاران سیستم- براساس گزارش سازمان ملل متحد؛ حجم زباله‌های الکترونیکی تولید شده از دستگاه‌ها بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی رشدی بالغ بر ۸ درصدی داشته است و البته فقط ۲۰ درصدی این زباله‌ها بازیافت شده‌اند.
به گزارش وب‌سایت itp؛ گزارش «مانیتورینگ جهانی زباله‌های الکترونیکی ۲۰۱۷» که توسط اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) آماده شده است نشان می‌دهد حجم زباله‌های تولید شده از دستگاه‌های الکترونیکی قدیمی شامل تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها، گیرنده‌های تلویزیون، یخچال‌ها و اسباب‌بازی‌های الکترونیکی در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۴.۷ میلیون تن زباله الکترونیکی در سراسر جهان جمع‌آوری شد که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی رشد ۳.۳ میلیون تنی داشت. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ میلادی مجموع زباله‌های الکترونیکی تولید شده در جهان به ۵۲.۲ میلیون تن برسد.

این دسته‌ از زباله‌ها خطرهای بسیار جدی برای محیط زیست و انسان به همراه می‌آورند که در این میان گفته می‌شود دفع نامناسب آن‌ها و بازیافت این زباله‌ها از طریق سوزاندن یا جابجایی‌های غیراصولی باعث شده است خطرات آنها افزایش یابد.
«هولین ژائو» دبیرکل سازمان ITU در این خصوص گفت: «حفاظت از محیط زیست یکی از سه ستون اصلی توسعه پایدار محسوب می‌شود و سازمان جهانی مخابرات در پیشبرد بازیافت زباله‌های مرتبط با حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات اقدامات گسترده را انجام می‌دهد. مدیریت زباله‌های الکترونیک یک اقدام ضروری در عصر دیجیتالی محسوب می‌شود و افزایش استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی میزان تولید این زباله‌ها را هم بیشتر کرده است.»