۴۰ درصد ابزارهای CRM را نرم‌افزارهای SaaS تشکیل می‌دهند

۴۰ درصد ابزارهای CRM را نرم‌افزارهای SaaS تشکیل می‌دهند

همکاران سیستم- طی سال گذشته از هر ۱۰ ابزار «مدیریت ارتباط با مشتری» (CRM) که در جهان فروخته شدند، ۴ ابزار را نرم‌افزارهای به‌عنوان خدمات (SaaS) تشکیل دادند که گفته می‌شوند این روند همچنان رو به افزایش است.
به گزارش وب سایت forbes، مرکز تحقیقاتی گارتنر به‌تازگی گزارشی را با عنوان «تحلیل سهم بازار: نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، عرصه جهانی، ۲۰۱۲» منتشر کرد و طی آن توضیح داد که بازار جهانی ابزارهای CRM در سال ۲۰۱۲ میلادی رشد ۱۲ درصدی داشته‌اند که این رقم ۳ برابر نسبت به میانگین تمام بخش‌های نرم‌افزارهای سازمانی بیشتر بوده است.
گارتنر خاطرنشان کرد که درخواست سازمان‌ها برای در اختیار گرفتن ابزارهای CRM که به خرید مشتریان، تحلیل و بررسی رفتارهای مشتریان کمک می‌کند و همچنین ابزارهای مدیریتی در بخش‌های مختلف بسیار افزایش یافته است.
طبق آمار به‌دست آمده ارزش بازار جهانی ابزارهای CRM بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی از ۱۶ به ۱۸ میلیارد دلار رسیده است که این رقم رشد ۵. ۱۲ درصدی را در این زمینه نشان می‌دهد.
این بررسی نشان داد ۸۰ درصد نرم‌افزارهای CRM که سال گذشته در سراسر جهان به فروش رسیدند را شرکت‌ها و سازمان‌های مستقر در اروپای غربی و آمریکای شمالی خریداری کردند که این رقم هم نسبت به سال قبل از آن ۶. ۱۶ درصد رشد یافت.
بین دو سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی بیشترین رشد در بازار جهانی نرم‌افزارهای CRM مربوط به کشور چین با رشد ۹. ۲۶ درصدی و آمریکای لاتین با رشد ۳. ۲۴ درصدی می‌شود.
طبق گزارش جدید مرکز تحقیقاتی گارتنر، شرکت Salesforce.com بزرگ‌ترین تولیدکننده نرم‌افزارهای CRM در جهان محسوب می‌شود و در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۴ درصد این بازار به ارزش ۵. ۲ میلیارد دلار را در اختیار داشته است. این شرکت توانست با این اتفاق SAP را پشت‌سر بگذارد. شرکت SAP هم‌اکنون با ۹. ۱۲ درصد بازار جهانی با ارزشی معادل ۳. ۲ میلیارد دلار رتبه دوم این لیست را در اختیار دارد.
در رتبه‌های بعدی این لیست بهترتیب اوراکل با ۱. ۱۱ درصد به ارزش ۰۱. ۲ میلیارد دلار فروش، مایکروسافت با ۳. ۶ درصد به ارزش ۱. ۱ میلیارد دلار، IBM با ۶. ۳ درصد به ارزش ۶۹۴ میلیون دلار و … قرار دارند. ارزش محصولات فروخته شده از سوی ۱۰ تولیدکننده بر‌تر ابزارهای CRM در بازار جهانی طی سال ۲۰۱۲ میلادی در مجموع ۹. ۱۰ میلیارد دلار بوده است.