۲۰۱۷، سال حمله هکرها به اینترنت اشیاء

۲۰۱۷، سال حمله هکرها به اینترنت اشیاء

همکاران سیستم – شرکت بیت‌دیفندر (BitDefender) که در حوزه تولید نرم‌افزارهای امنیتی فعال است، سال ۲۰۱۷ را سالی پرخطر برای اینترنت اشیاء (IoT) می‌داند و معتقد است امسال حملات هکرها به تجهیزات IoT بیش از گذشته خواهد بود. 

بات‌نت میرای (Mirai) که برای انجام حملات DDoS طراحی شده و می‌تواند در عرض چند ثانیه به دوربین‌های امنیتی نفوذ کند، نمونه‌ای از این حملات است. 

 

Mirai می‌تواند دردسرهای فراوانی برای دستگاه‌های IoT به بار آورد، و البته محققان آن را فقط «نوک کوه یخ» به شمار می‌آورند. به گزارش وب‌سایت اینکوایرر، کاتالین کوزوی (Catalin Cosoi) مدیر استراتژی‌های امنیتی بخش امنیت سایبری شرکت بیت‌دیفندر، با اشاره به این که در حال حاضر روند حملات سایبری به سمت ساده‌تر شدن است، گفت در سال‌های گذشته ما شاهد تهدیدات بسیاری پیشرفته‌ای بودیم ولی امروزه هکرها به سراغ تکنیک‌های پیش پا افتاده‌ای همچنان استفاده از کرم‌های ساده برای انجام حملات لغت نامه‌ای (Dictionary Attack) جهت دسترسی به شبکه‌های اینترانت رفته‌اند. 

وی می‌گوید این موضوع از یک سو بیانگر فقدان راهکارهای تامین امنیت در این شبکه هاست، و از سوی دیگر از ورود مجرمان آماتور به این حوزه خبر می‌دهد. 

این کارشناس همچنین اجرای سیستم‌های پیشرفته اتوماسیون خانگی بر روی ویندوز اکس‌پی را یک اشتباه خواند و اظهار داشت: قسمتی از این مشکل، به دلیل عملکرد برخی کاربران پرمشغله یا تنبل است که نسبت به تنظیمات نرم‌افزاری دستگاه‌ها بی‌اعتنا هستند.

در یک نظرسنجی، ۴۲ درصد افراد اذعان داشتند که به علت کمبود وقت، کاری به این تنظیمات ندارند. وی همچنین با اشاره به روند رو به گسترش خطر باج‌افزارها (Ransomware)، گفت احتمالاً طراحان این نوع بدافزارها، در سال ۲۰۱۷ با جدیت بیشتری به کار خود ادامه خواهند داد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *