۱۰ محصول ناکام دنیای فناوری در سال ۲۰۱۱

همکاران سیستم- هر سال شرکت‌های فناوری محصولات جدیدی را وارد بازار‌های جهانی می‌کنند‌. بعضی از این محصولات با اقبال عمومی مواجه می‌شوند و بعضی دیگر به هر دلیلی با فروش مناسبی مواجه نمی‌شوند. سایت سی نت در گزارشی به بررسی ۱۰ محصول کمابیش ناموفق سال ۲۰۱۱ پرداخته است.

۱- تاچ پد اچ پی: محصولی که نیامده، رفت!

تاچ پد با تجربه موفقیتی کوتاه خیلی زود به کارش خاتمه داد. این محصول که با قیمتی بی‌نظیر و سیستم عامل web Os وارد بازار شده بود، نشان از جاه طلبی‌های اچ پی برای وارد شدن به دنیای رایانه‌های لوحی داشت. اما این محصول هم مانند زوم موتورلا مورد استقبال کاربران قرار نگرفت. اچ پی هم بدون هیچ تلاشی برای بهبود اوضاع، به تولید محصولش خاتمه داد.

۲- فلیپ ویدئو: فرصت از دست رفته سیسکو

در سال ۲۰۰۹ پیش بینی می‌شد این دوربین به سود ۵۹۰ میلیونی دست پیدا کند. سیسکو با این چشم انداز وارد بازار شبکه‌های صنعتی شد. یک استراتژی متفاوت برای
شرکتی که دلیل منطقی برای ورود به این بخش از بازار نداشت. سیسکو در ماه آوریل در میان اعتراض سرمایه گذاران و سهام داران شرکت، ترمز پیشبرد این استراتژی
کاملاً متفاوت را کشید. 

۳- گوگل تی وی: یک ماجرای تلخ

لجیتک یکی از تولیدکنندگانی که با گوگل در پروژه پلتفرم گوگل تی وی همکاری می‌کرد، مراتب تأسف و عذرخواهی عمیقش را بابت این پروژه اعلام کرد.

این محصول ۳۰۰ دلاری و نه چندان انقلابی با هزینهٔ ۱۰۰ میلیون دلاری، پایان خوبی نه برای گوگل و نه برای لجیتک داشت. 

۴- پایان دوران واکمن مینی دیسک: یک بازنشستگی دیگر در سونی

این محصول بازنشسته، عمرش به درازای عمر جدش واکمن کاست نبود. سونی تولید واکمن کاست را که در طی ۳۰ سال، ۲۲۰ میلیون نسخه به فروش رفته بود، با آغاز سال ۲۰۱۱ متوقف کرد. اما تولید واکمن مینی دیسک بعد از ۲۰ سال و با فروش تأسف بار ۲۲ میلیون دستگاه در سال جاری متوقف شد.
این در حالی است که آی پاد در طی ۱۰ سال، ۳۰۰ میلیون نسخه فروش داشت.

۵-    PSP Go: یک شکست واقعی!

این محصول که در سال ۲۰۰۹ با عنوان ارتش ضد دی اس نینتندو وارد بازار شد، پس از گذشت دو سال حتی حداقل انتظارات را نیز برآورده نکرد.

 سونی روی این محصول مانور تبلیغاتی بسیار زیادی داده بود اما در ‌‌نهایت این محصول، اس دی نینتندو را تنها در قیمت شکست داد.
در پایان کار سونی فروش این محصول را محدود به آمریکای شمالی کرد.

۶-    دل استریک ۵ و ۷: سوت پایان کشیده شد!

دل به نسبت اچ پی در بازار رقابتی رایانه‌های لوحی مقاومت بیشتری کرد، هر چند در پایان موفقیتی هم کسب نکرد. 

دل در ماه اوت گذشته، دل استریک را که محصولی بین رایانه‌های لوحی و تلفن‌های همراه هوشمند بود، وارد بازار کرد.

چند ماهی نگذشته بود که این شرکت آمریکایی متوجه شد که به موفقیتی نخواهد رسید و سرنوشت خوبی در انتظار محصولش نیست.

به جز بازار چین، دل دیگر بازاری برای رایانه‌های لوحی آندروییدی‌اش ندارد و مانند اچ پی به عرضه ویندوز ۸ دلخوش کرده است. اینکه آیا موفق می‌شود یا نه؟ باید دید.

۷–    مک بوک: قربانی مک بوک ایر

پس از گذشت ۵ سال از خدمات عالی نوت بوک‌های مک بوک، یک مدل ۱۳ اینچی خط بطلانی بر مسیر موفقیت این محصولات کشید. این محصول هیچ‌گاه نتوانست جایگاه
قابل قبولی را در میان کاربران بدست آورد. این محصول هنوز از خط تولید اپل به طور کامل کنار گذاشته نشده است و اپل منتظر گرفتن نظرات متخصصان مالی روی سود و زیان مک بوک ایر است. 

۸–    نوک ۳G و وای فای: به نفع چه کسی بود؟

این کتابخوان الکترونیک که به عنوان رقیب کیندل آمازون وارد بازار شد، نتوانست انتظارات را برآورده کند. نوک برای پایین آوردن قیمتش، بعد از گذشت چند ماه تنها با فنآوری وای فای عرضه شد و جدیداً مدل ۳G‌اش نیز به بازار آمده است که عملکرد خوبی ندارد و دچار مشکلات فرآوان نرم افزار و سخت افزاری است.

۹–    گالاپاگوس شارپ: آی پد به هیج محصولی اجازه خودنمایی نمی‌دهد

سال ۲۰۱۱ سال فاجعه باری برای تولیدکنندگان رایانه‌های لوحی بود. گویا کسی را یارای مقابله با آی پد اپل نیست و همه تولیدکنندگان پس از گذشت چند ماه با شکست
این صحنه را ترک می‌کنند.  یکی دیگر از شکست خوردگان این صنعت در سالی که به پایان خود نزدیک می‌شود، شرکت شارپ است. شارپ هم در ماه سپتامبر تولید گالاپاگوس ۱۰. ۸ اینچی‌اش را متوقف کرد.

۱۰-    مایکروسافت زون: آخرین شکست خورده

مایکروسافت بدون به دست آوردن موفقیتی در حوزه محصولات پخش موسیقی همواره از اپل شکست خورده است.
مایکروسافت، زون را بعد از فروش ناموفق جهانی، محدود به بازار آمریکای شمالی کرد.

الان ۵ سال است که هیچ نسخه به روز رسانی شده‌ای از این محصول وارد بازار نشده است. 

اما مایکروسافت در این مدت برند زون را خیلی خوب حفظ کرده است و آن را با محصولات دیگری مثل ایکس باکس ۳۶۰ هم ادغام کرده است.

ZDNET