یادی از بزرگان فناوری اطلاعات که در سال 2011 درگذشتند

همکاران سیستم- دنیای فناوری اطلاعات، در سالی که گذشت با بسیاری از بزرگان و پیشگامان این حوزه وداع کرد. درگذشت برخی از آنها مثل استیو جابز تا ماه ها خبرساز بود و درگذشت برخی دیگر توجه چندانی جلب نکرد. روزهای پایانی سال میلادی فرصت خوبی است برای معرفی برخی از این چهره ها. هرچند برخی از این نام ها شناخته شده تر از دیگران هستند اما هر یک از آنها در حوزه کار خود الهام بخش بوده و  تاثیر ماندگاری بر جای گذاشته اند. سایت eweek  با تهیه فهرستی یاد آنها را گرامی داشته است.

 
1-     استیو جابز ؛ پدر اپل
استیو جابز خبرسازترین چهره دنیای فناوری اطلاعات در سالی بود که گذشت.
یک رهبر رویاپرداز که با تاسیس شرکت اپل و تولید محصولاتی مثل آی مک، آیپاد، آیفون و آیپد دنیای فناوری اطلاعات را دستخوش تغییرات شگرفی کرد.
جابز در 5 اکتبر سال جاری پس از هشت سال مبارزه با سرطان پانکراس درگذشت.

 


2-     دنیس ریچی ؛ مبدع زبان برنامه نویسی C
دنیس ریچی مبدع زبان برنامه نویسی C و از طراحان اصلی سیستم عامل یونیکس بود و ریاست بخش تحقیقات نرم افزاری Alcatel-Lucent Bell Labs را بر عهده داشت.
کارهای ریچی را شالوده دنیای نرم افزار و سیستم عامل می دانند. همکارانش در توصیف او می گویند مردی بزرگ و فروتن که هرچند در خارج از حوزه کاریش چندان مشهور نیست اما همیشه در یاد کسانی که از میراث او بهره می‌برند باقی می‌ماند. ریچی روز 8 اکتبر  2011  در پی یک بیماری طولانی درگذشت.


3-     کنت اولسون  ؛ از بنیانگذاران شرکت DEC
کنت اولسون از پیشگامان صنعت کامپیوتر و از بنیانگذاران شرکت Digital Equipment Corp بود که در دهه‌های 80 و 90 میلادی بازار ریزرایانه‌های جهان را در اختیار خود داشت. وی روز 6 فوریه و چند روز قبل از هشتاد و پنجمین سالگرد تولدش درگذشت.

 


4-     جان مک کارتی ؛ پدر هوش مصنوعی
مک کارتی را از بنیانگذاران رشته هوش مصنوعی می‌دانند. پژوهش‌های او حوزه‌های بسیار متنوعی را شامل می‌شود. او همچنین مبدع زبان LISP است که ابزار استاندارد پروژه‌های تحقیق و توسعه هوش مصنوعی محسوب می شود. مک کارتی روز 24 اکتبر بر اثر بیماری قلبی از دنیا رفت.

 
5-     رابرت موریس  ؛ از طراحان سیستم عامل یونیکس
موریس سهم مهمی در  طراحی تمهیدات امنیتی سیستم عامل یونیکس و توسعه برنامه های امنیتی رایانه ای داشت. او که متخصص رمزنویسی بود، در تخریب سیستم کنترل و فرماندهی صدام حسین قبل از جنگ خلیج فارس در سال 1991 نیز  نقش داشت. موریس در 26 ژوئن سال 2011 درگذشت.

 
6-     پل باران  ؛ پیشگام Packet Switching
فعالیت‌های پل باران در زمینه بسته بندی اطلاعات و داده‌ها در سال‌های دهه 60 میلادی نقش مهمی در اختراع اینترنت داشت. او روز 26 مارس درگذشت.

 


7-     جین جنینگز بارتیک ؛ از اولین زنان برنامه نویس
  جین بارتیک یکی از نخستین زنانی است که وارد کار برنامه نویسی رایانه ای شد. او از جمله کسانی بود که در برنامه نویسی پروژه ENIAC اولین کامپیوتر تمام دیجیتال در سال 1946 مشارکت داشت. او همچنین در پروژه توسعه سخت افزاری و نرم افزاری Univac  یکی از اولین کامپیوترهای تجاری و Binac، کامپیوتر کوچکی که برای فضاپیمای Northrop ساخته شده بود نقش آفرینی کرده بود. وی روز 23 مارس در اثر بیماری قلبی از دنیا رفت.

 
8-     چارلز والتون ؛ پدر RFID
والتون را پدر فناوری بی‌سیم تشخیص فرکانس‌های رادیویی (RFID) می‌شناسند.
او در سال 1973 طراحی نخستین سیستم RFID را انجام داد و امتیاز  10 اختراع برای ابزارهای مختلف از جمله قفل در با امواج رادیویی را در کارنامه خود دارد.
او پیش از تاسیس شرکت  Proximity Devices در مرکز تحقیق و توسعه شرکت آی بی ام کار می‌کرد. والتون روز ششم نوامبر درگذشت.

 


 9-     رابرت گالوین ؛ مدیرعامل سابق موتورولا
رابرت گالوین از سال 1959 تا 1986 مدیرعامل شرکت موتورولا بود و با تلاش او بود که موتورولا توانست پیشگام عمومی‌سازی استفاده از تلفن همراه برای مصرف کنندگان شود. در دهه 70 میلادی موتورولا اولین تلفن موبایل را با نام DynaTrac  ساخت. از دیگر محصولات ارتباطاتی مهمی که موتورولا در دهه 70 و 80 عرضه کرد پیجر بود. گالوین همچنین مدل  6 سیگما را ایجاد کرد که مجموعه‌ای از استانداردهای تولید است که پس از آن توسط آی بی ام و بویینگ هم مورد استفاده قرار گرفت.
او روز 11 اکتبر درگذشت.

 


10 جولیوس بلانک ؛ موسس شرکت ریزتراشه سازی Fairchild Semiconductor
  بلانک یکی از 8 بنیانگذار شرکت Fairchild Semiconductor بود. او به همراه رابرت نویس از بنیانگذاران اینتل نقش مهمی در ایجاد یک شیوه ارزان قیمت برای ساخت ریزتراشه های سیلیکونی داشت. بلانک روز 17 سپتامبر درگذشت.


11- جک ولف ؛ ریاضیدان و دانشمند رایانه
پژوهش‌های ولف درباره اینکه چگونه می توان داده‌ها را در شبکه‌های مختلف انتقال داد، کمک زیادی به توسعه صنعت امروزی رایانه کرده است. او با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته جبری توانست راه‌هایی برای ارسال، دریافت و ذخیره داده‌ها ایجاد کند. او همچنین مفهوم دو دویی صفر و یک را برای استفاده در کامپیوترها بازتعریف کرد. او روز 12 می درگذشت.

 


12- جان اوپل ؛ مدیرعامل پیشین آی بی ام
اوپل مدیرعامل پیشین آی بی ام بود که از فروشندگی در این شرکت در سال 1949 شروع کرد و در سال 1981 بر صندلی مدیر عاملی آن تکیه زد. او توانست این شرکت را به یک غول حوزه فناوری تبدیل کند. در دوره مدیریت او آی بی ام وارد حوزه پردازش دسکتاپ شد و درآمد شرکت نزدیک به دوبرابر شد.
جان اوپل روز سوم نوامبر درگذشت.

 


13- آنتونی زیگمن ؛ از پیشگامان لیزر
آنتونی زیگمن، استاد بازنشسته دانشگاه استنفورد  یکی از کسانی بود که نقش مهمی در توسعه فناوری لیزر داشت و چندین کتاب مهم نیز در این حوزه نوشت.
او مدتی هم در لابروتوار پژوهشی آی بی ام در زوریخ آلمان کار می‌کرد.
زیگمن روز 7 اکتبر درگذشت.

 


14- مایکل هارت ؛ بنیانگذار پروژه گوتنبرگ
مایکل هارت از پیشگامان عرصه آرشیوسازی دیجیتال و مخترع کتاب الکترونیکی است. او شهرتش را مدیون راه اندازی پروژه گوتنبرگ است.
پروژه ای که هدفش ایجاد دسترسی رایگان همه به کتاب‌ها و متون دیجیتال بود.
هارت روز 6 سپتامبر دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

   


15- جرالد لاوسون ؛ از پیشگامان صنعت بازی های رایانه ای
 لاوسون اولین بازی‌های رایانه ای با کارتریج قابل تغییر را ایجاد کرد. او که مدیر بخش مهندسی و بازاریابی بازی های رایانه ای شرکت  Fairchild Semiconductor بود.
کارهای او زمینه را برای ساخت پلی استیشن، ایکس باکس و دیگر فناوری های صنعت سرگرمی هموار کرد. لاوسون روز 9 آوریل بر اثر دیابت درگذشت.

 


16- جک گلدمن ؛ موسس پارک تحقیقاتی شرکت زیراکس
  جک گلدمن، بنیانگذار مرکز تحقیق و توسعه شرکت زیراکس از مشهورترین شرکت های تولید دستگاه‌های زیراکس و چاپگر است.
او مرکز تحقیقات این شرکت در کانادا و مرکز تحقیقاتی زیراکس در پالو آلتو معروف به پارک زیراکس را تاسیس کرد و مدیریت آن را به عهده داشت.
طی سال‌های فعالیت او پژوهشگران این مرکز توانستند پرینترهای لیزری و بسیاری از نوآوری‌های دیگر را که امروز بخشی از تجربه روزمره ما در استفاده از رایانه است، به وجود آورند.  گلدمن روز 20 دسامبر درگذشت.