گوگل کاربران آمازون را به سایت جعلی هدایت کرد

همکاران سیستم- پنج‌شنبه گذشته کاربرانی که در جست‌وجوگر اینترنتی گوگل به دنبال «آمازون» می‌گشتند به یک سایت اینترنتی جعلی هدایت شدند.
به گزارش وب‌سایت Cnet، در روز شکرگذاری آمریکا برخی کاربرانی که در جست‌وجوگر اینترنتی گوگل به دنبال فروشگاه اینترنتی «آمازون» و خدمات مربوط به آن می‌گشتند به‌شکل خودکار به یک سایت جعلی هدایت شدند. این اتفاق یک روز پیش از آن بود که در «جمعه سیاه» کاربران آمریکایی خریدهای گسترده خود را با تخفیف‌های قابل ملاحظه انجام دهند.
این آگهی تبلیغاتی در رتبه نخست لیست سایت‌های نمایش داده شده توسط گوگل ارایه شده بود و تعداد بیشماری از کاربران در روز پنج‌شنبه روی آن کلیک کردند.
شرکت گوگل در پاسخ به خبرگزاری CBS News توضیح داد که آگهی تبلیغاتی مذکور سیاست‌های تعریف شده در موتور جست‌وجو را زیرپا گذاشته و در نهایت حذف شده است. هنوز به درستی مشخص نشده است که چرا زمانی که کاربران واژه «آمازون» را جست‌وجو کردند این آگهی تبلیغاتی برای آنها به نمایش درآمده است.
نماینده شرکت گوگل در این خصوص گفت: «این یک سوءاستفاده از پلتفرم ما بوده است. ما به شدت جلوی انتشار تبلیغات غیرقانونی را گرفته‌ایم و چنین آگهی‌های تبلیغاتی را حذف می‌کنیم و حساب‌های کاربری مظنون را معلق می‌کنیم».
در حالی که این آگهی تبلیغاتی نشان می‌دهد لینک فروشگاه اینترنتی آمازون را شامل می‌شود، کاربرانی که روی آن کلیک کردند در عوض به یک آدرس اینترنتی دیگر هدایت شدند که یک اپلیکیشن مبتنی بر صفحه فیسبوک را شامل می‌شد. این لینک در اصل ابزارهای تشخیص هوشمند گوگل را دور زده بود.