گوگل سیستم عامل Fuchsia را با چه هدفی توسعه می‌دهد؟

همکاران سیستم- پلتفرم جدید گوگل موسوم به Fuchsia که در اخبار جدید به آن اشاره شده است نسخه ویرایش شده سیستم عامل لینوکس محسوب نمی‌شود. با این وجود این پلتفرم مبتنی بر چه سیستم عاملی توسعه یافته است و چه فوایدی دارد؟
شرکت گوگل از تابستان ۲۰۱۶ به بعد کار روی این سیستم عامل متن باز را آغاز کرد. در مرحله نخست اعلام شد Fuchsia برای دستگاه‌های مبتنی بر فضای اینترنت اشیا (IoT) توسعه یافته است. هم اکنون اعلام شده است که این سیستم عامل همچنین می‌تواند در رایانه‌های کروم‌بوک و گوشی‌های هوشمند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

با این توضیح آیا Fuchsia قرار است جایگزین Chrome OS یا اندروید شود؟ هنوز به درستی مشخص نیست گوگل برای این سیستم عامل چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است. تاکنون مشخص شده است رایانه پرقدرت پیکسل‌بوک گوگل که مبتنی بر سیستم عامل Chrome OS کار می‌کند قادر است این پلتفرم را در اختیار بگیرد. کاربران همچنین می‌توانند نسخه کنونی سیستم عامل مذکور را روی Switch ۱۲ ایسر و NUC اینتل نصب کنند و همچنین قابلیت سازگاری آن با Raspberry Pi ۳ هم فراهم شده است.

البته باید گفت که متاسفانه روی رایانه پیکس‌بوک گوگل نمی‌توان به صورت گسترده از این سیستم عامل استفاده کرد. در شرایط کنونی این سیستم عامل در این رایانه فقط زمان را نشان می‌دهد. با این وجود از Fuchsia می‌توان به عنوان یک سیستم عامل کامل یاد کرد که هنوز قابلیت‌های کاربردی خود را در اختیار نگرفته است و هنوز نسخه نهایی آن عرضه نشده است.

«تراویس گیزلبرچ» توسعه دهنده Fuchsia توضیح داد که این سیستم عامل ابزاری برای سرگرمی نیست. او گفت این یک پروژه نیمه کاره نیست و گوگل قصد ندارد آن را در قالب دستاوردهای خود تا یک مرحله توسعه دهد و سپس کنار بگذارد. او همچنین اشاره کرد که این محصول جزء «پروژه‌های ۲۰ درصد گوگل» محسوب نمی‌شود. پروژه ۲۰ درصد زمانی اجرا می‌شود که توسعه‌دهندگان گوگل از روی علاقمندی روی یک مبحث کار می‌کنند و این پروژه بخشی از فعالیت کاری آن‌ها محسوب می‌شود که در نهایت به یک محصول نهایی ختم نمی‌شود.

منبع