گوگل زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر وب عرضه کرد

گوگل زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر وب عرضه کرد

همکاران سیستم- گوگل پیش‌نمایشی از نسخه اولیه زبان برنامه‌نویسی اینترنتی جدیدی عرضه کرده است که Dart نام دارد و مهندسان این شرکت ادعا می‌کنند که می‌تواند کاستی‌های موجود در زبان برنامه‌نویسی محبوب و همه‌گیر JavaScript را جبران کند. لارس باک، یکی از مهندسان نرم‌افزاری در گروه توسعه‌دهنده Dart شرکت گوگل در وبلاگ رسمی این شرکت نوشت که هدف گوگل از ساخت Dart ایجاد یک زبان برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر مبتنی بر فضای وب است.

اگرچه باک در صحبت‌های خود به طور صریح به JavaScript اشاره نکرد، اما Dart شامل قابلیت‌های این زبان برنامه‌نویسی می‌شود و مقایسه‌پذیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای آن با JavaScript در ارتباط است. مهندسان گوگل بر این باورند که در زبان برنامه‌نویسی JavaScript نقص‌هایی وجود دارد که قابل برطرف شدن نیست و به همین خاطر آ‌ن‌ها با زبان برنامه‌نویسی خود می‌توانند آن‌ها را جبران کنند.

زبان برنامه‌نویسی Dart به عنوان یک ابزار اینترنتی طراحی شده است و می‌تواند علاوه بر یکی کردن پروژه‌های کوچک، ‌ ابزارهای اینترنتی بزرگ را نیز تولید کند. زبان Dart به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد بدون مشخص کردن نوع اطلاعات، قابلیت‌های مختلف را بر اساس ابزاری موسوم به Dynamic Typing به برنامه مورد نظر خود اضافه کنند.

techworld