گوگل به شرکت‌ها پول می‌دهد تا از خدماتش استفاده کنند

گوگل به شرکت‌ها پول می‌دهد تا از خدماتش استفاده کنند

گوگل به سختی در تلاش است که کسب و کارها را به استفاده از بسته برنامه‌ای خود موسوم به Google Apps ترغیب کند، ولی غول دنیای فناوری اطلاعات با مشکل بغرنجی روبروست: شرکت‌ها قراردادهای طولانی مدتی با رقبای گوگل از جمله مایکروسافت منعقد کرده‌اند.گوگل دریافته است که شرکت‌ها وقتی به سراغ Google Apps می‌آیند که قراردادشان با رقبا منقضی شده باشد. ریک رائو (Rich Rao) مدیر بخش فروش بین‌المللی محصولات تجاری گوگل می‌گوید این شرکت قصد دارد این الگو را تغییر دهد و کاری کند که کاربران حتی پیش از سر رسیدن مدت زمان قراردادشان با دیگر شرکت‌ها، به استفاده از بسته نرم‌افزاری گوگل روی آورند. 
به گزارش همکاران سیستم به نقل از وب سایت InfoWorld، گوگل برای رسیدن به این هدف، برخی از هزینه‌های راه‌اندازی این سرویس را خود متقبل می‌شود.
علاوه بر این، گوگل سعی می‌کند با پرداخت مبلغ تا ۲۵ دلار به ازای هر کاربر به شرکای محلی خود، فرآیند مهاجرت بیزینس‌ها به Google Apps for Work را تسهیل و تسریع کند.
بهبود برخی ویژگی‌های کاربری (مانند ایجاد قابلیت تماس‌های صوتی آنی) و سازمانی (مانند پشتیبانی از سیاست‌های گوناگون e-discovery) از دیگر تلاش‌های گوگل برای جبران عقب‌افتادگی از رقباست.
در عین حال این روش ممکن است با چالش‌هایی روبرو شود. به عنوان مثال این شیوه ممکن است برای کسانی که به نوشتن مستندات در Word، ایجاد فایل‌های داده در اکسل و مبادله ایمیل‌ها با Outlook، عادت کرده‌اند، قدری دشوار باشد.
کسانی هم که مایلند از برنامه‌های خود با رابط کاربری Google Apps در رایانه‌های دسکتاپ استفاده کنند، باید کاملاً قید این کار را بزنند زیرا آقای «ریک رائو» به صراحت اعلام کرده که گوگل به ایجاد برنامه‌هایی برای رایانه‌های دسکتاپی خارج از مرورگر علاقه ندارد.
بر اساس این گزارش، گوگل در رویکرد جدید خود این امکان را در اختیار شرکت‌‎های هدف قرار می‌دهد که با شرکای گوگل به طور محدود ارتباط برقرار کرده و از مزایای این مراودات بهره‌مند شوند.
البته سازمان‌ها نباید انتظار داشته باشند که از شرکای گوگل مستقیماً یک سرویس بسیار باکیفیت و سطح بالا دریافت خواهند کرد.  رائو با اشاره به محبوبیت محصولات گوگل می‌گوید ما در یک موقعیت منحصر به فرد قرار داریم… زیرا ما درباره محصولاتی سخن می‌گوییم که افراد در زندگی خود از آنها استفاده می کنند: جیمیل و  Google Drive و Google Docs.
گفتنی است بیش از ۶۰ درصد از شرکت‌های مندرج در لیست «فورچون ۵۰۰» کارمندانی دارند که بابت کار با نسخه سازمانی Google Apps به گوگل پول می‌دهند. به نظر می‌رسد گوگل قصد دارد شرکت‌های بیشتری را تحت پوشش خود بگیرد و بخش بزرگتری از این بازار عظیم را تصاحب کند.