گوگل برای کاربران عادی خدمات پردازش ابری ارائه می‌کند

گوگل برای کاربران عادی خدمات پردازش ابری ارائه می‌کند

همکاران سیستم- شرکت گوگل به زودی خدمات جدیدی در حوزه پردازش ابری راه اندازی خواهد کرد که گوگل درایو نامیده می‌شود. گوگل این خدمات را به قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های رایج این خدمات در بازار عرضه خواهد کرد.
به گزارش وب سایت Digitaltrends گوگل قصد دارد خدمات پردازش ابری خود را هم بر روی رایانه‌های شخصی عرضه کند و هم بر روی فناوری‌های همراه. کاربران می‌توانند فایل‌های مورد نظر خود را اعم از متن، موسیقی یا فیلم از طریق ابزارهای مختلفی که به اینترنت متصل هستند در این فضا ذخیره کنند. اشتراک فایل‌ها نیز از جمله قابلیت‌هایی است که گوگل استفاده از آن را در خدمات جدید خود امکان پذیر خواهد کرد.

گوگل هم اکنون در ازای دریافت سالانه ۵ دلار حدود ۲۰ گیگابایت فضای ذخیره در اختیار کاربران خدمات داک، جی میل و پیکاسا قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند برای استفاده از فضای ذخیره ۸۰ گیگابایتی این شرکت سالانه ۲۰ دلار بپردازند.

هم اکنون شرکت دراپ باکس که یکی از عرضه کنندگان خدمات پردازش ابری برای کاربران عادی است، ۲ گیگابایت فضای مجانی در اختیار کاربران خود می‌گذارد و کاربران برای استفاده از فضای ذخیره ۵۰ گیگابایتی این شرکت باید ماهیانه ۱۰ دلار و برای فضای ۱۰۰ گیگابایتی ماهیانه ۲۰ دلار به این شرکت بپردازند.

شرکت باکس نیز که یکی دیگر از عرضه کنندگان این خدمات است هزینه بیشتری از کاربران دریافت می‌کند. به طوری که فضاهای ۲۵ گیگابایتی خود را ماهیانه ۲۵ دلار می‌فروشد. در این بازار خدمات ارائه شده توسط شرکت شوگارسینک از همه ارزان‌تر است. مشتریان این شرکت می‌توانند با پرداخت ماهیانه ۵ دلار از ۳۰ گیگابایت فضای ذخیره استفاده کنند. گوگل با عرضه خدمات پردازش ابری قصد دارد با این سه شرکت وارد رقابت شود. به همین خاطر پیش بینی می‌شود این غول جستجوگر خدمات خود را به قیمت ارزان تری به کاربران عرضه کند و در کنار آن خدمات رایگان نیز ارائه دهد.

گوگل هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین و بهترین سرورهای ذخیره داده در سراسر جهان را در اختیار دارد. شرکت‌هایی مثل دراپ باکس خود دارای سرور نیستند و سرورهای شرکت آمازون را اجاره می‌کنند. اما گوگل خود دارای سرور است و در صورت عرضه این خدمات فقط هزینه‌های جاری آن را از کاربران دریافت خواهد کرد.