گوگل برای خرید شرکت Motorola منتظر مجوز اتحادیه اروپا است

گوگل برای خرید شرکت Motorola منتظر مجوز اتحادیه اروپا است

همکاران سیستم- بنا به گزارش سخنگوی کمیسیون اروپا، گوگل برای خرید Motorola Mobility رسماً از این اتحادیه درخواست مجوز کرده است. کمیسیون اروپا هم قول داده ظرف چند هفته آینده نظر خود در این مورد را اعلام کند.

گوگل که در ماه آگوست سال جاری اعلام کرد قصد دارد برای خرید Motorola Mobility 12.5 میلیارد دلار به شرکت Motorola بپردازد، از هم اکنون برنامه های خود برای مدیریت این شرکت را اعلام کرده است.

بزرگترین غول جستجوگر جهان تصمیم گرفته به جای آنکه مستقیماً وارد صنعت سخت افزار شود، از طریق این شرکت فعالیت‌های خود در این زمینه را پیگیری کند. اندی رابین، مدیر محصول اندروید گوگل گفته است: «خرید Motorola Mobility به این معنا نیست که گوگل وارد صنعت سخت افزار خواهد شد. این شرکت فقط بازوی سخت افزاری گوگل خواهد بود.»

گوگل حتی گفته به این شرکت به چشم یکی از شرکت‌های طرف سوم خود در زمینه ساخت گوشی های هوشمند می نگرد و قرار این نیست این شرکت یکی از زیرشاخه های اصلی اش باشد. ظاهراً هدف از این اظهار نظر جلوگیری از تنش با دیگر شرکت‌های طرف سوم از قبیل سامسونگ و HTC است.

انتشار این خبر باعث خوشحالی سهامداران Motorola Mobility شده بود؛ به طوری که 99 درصد سهامداران به واگذاری این شرکت به گوگل رأی مثبت داده بودند.

البته گوگل برای خرید این شرکت علاوه بر مجوز اتحادیه اروپا باید موافقت وزارت دادگستری آمریکا را هم جلب کند. برخی از گمانه زنی ها حاکی از این است که وزارت دادگستری با این ادغام مخالفت کند و استدلال کند که این کار مزایای ناعادلانه ای برای گوگل در دنیای گوشی های هوشمند به همراه خواهد داشت. اما گوگل نسبت به جلب موافقت وزارت دادگستری آمریکا هم ابراز امیدواری کرده و گفته مطمئن است که این معامله توسط همه مجامع قانونگذاری تایید خواهد شد.

یکی از مهمترین دلایل توجه گوگل به Motorola Mobility این است که این شرکت هم اکنون 17 هزار حق ثبت در صنعت گوشی سازی را در اختیار دارد و ثبت حق انحصاری 7500 برنامه دیگر را نیز در دست بررسی دارد.

theinquirer