گوگل با یک جستجوگر صوتی به جنگ Siri اپل می‌رود

گوگل با یک جستجوگر صوتی به جنگ Siri اپل می‌رود

همکاران سیستم- گوگل هم اکنون در حال راه اندازی جستجوگر صوتی شبیه Siri اپل است که آن را مجل (Majel) نامیده است. یکی از منابع نا‌شناس در شرکت گوگل گفته است این جستجوگر که قرار است به صورت یک برنامه کاربردی بر روی گوشی‌های اندرویدی نصب شود، از دیگر برنامه‌های مشابه بهتر خواهد بود.
به گفته این منبع نا‌شناس، جستجوگر صوتی Majel به کاربران اجازه خواهد داد با گوشی‌های اندرویدی خود به راحتی و به صورت طبیعی صحبت کنند و برای این کار نیازی به شمرده صحبت کردن نیز نخواهند داشت. این منبع همچنین گفته Majel گوگل محصول لابروتوار سرّی گوگل ایکس (Google X) است، جایی که گروهی از برنامه نویسان مشغول طراحی و تولید محصولات جدید هستند.

 بسیاری از محصولاتی که به قصد رقابت با محصولات اپل تولید می‌شود، نیز در همین لابروتوار سرّی طراحی می‌شود. مجل یکی از همین برنامه‌ها است که گوگل قصد دارد با آن برتری جستجوگر صوتی اپل یعنی Siri را از بین ببرد. مدیر عامل گوگل چندی قبل از موفقیت Siri اظهار نگرانی کرده بود و برخی از تحلیلگران نیز پیش بینی کرده بودند جستجوگرهای صوتی این قابلیت را دارند که انحصار گوگل بر بازار جستجوگر‌ها را از بین ببرند.

این در حالی است که گوگل چند روز قبل شرکت نرم افزاری CleverSense را نیز خریده است. این شرکت نرم افزار جستجوگری با نام آلفرد را طراحی کرده بود که کاربران به کمک آن می‌توانستند پاسخ سوالات تخصصی خود را بیابند. آلفرد طوری طراحی شده بود که برای یافتن پاسخ سوالات کاربران از چند موتور جستجوگر استفاده می‌کرد اما جستجوی صوتی برای آن پیش بینی نشده بود. احتمال می‌رود گوگل با ایجاد تغییراتی در آن سعی دارد فناوری تشخیص صدا را هم به آن اضافه کند و در طراحی Majel از آن استفاده کند.

بنا بر اظهارت این منبع آگاه، نام مجل از نام هنرپیشه معروف «مجل بارت رودنبِری»، بازیگر مجموعه فیلم‌های معروف «اختر نورد» یا Star Trek گرفته شده است که در یکی از این فیلم‌ها با صدای خود نقش یک رایانه سخنگو را ایفا می‌کرد. وی همچنین پیش بینی کرده است که مجل در ماه‌های ژانویه یا فوریه عرضه شود.

theregister