گوگل با نوکیا قرارداد ابری منعقد کرد

مرکز توسعه خدمات رایانش ابری گوگل روز گذشته از انعقاد قرارداد همکاری پنج ساله با شرکت نوکیا خبر داد. نوکیا به عنوان بخشی از این قرارداد موظف شده است تمامی زیرساخت‌های آی‌تی خود از جمله مراکز داده و سرورها را به خدمات رایانش ابری «گوگل کلود» انتقال دهد.

هنوز جزییات مالی مربوط به این قرارداد توسط هیچ یک از دو شرکت مذکور مشخص نشده است. زیرساخت‌های نوکیا قرار است مبتنی بر فضای ابری عمومی اجرا شود و فرآیند انتقال فعالیت‌های شرکت نوکیا به فضای ابری هم اکنون آغاز شده است. پیش بینی می‌شود این فرآیند حداکثر در بازه زماین 24 ماهه انجام شود تا نوکیا تمامی سرورهای خود را به فضای ابری انتقال دهد.

گوگل با انعقاد این قرارداد یکی دیگر از برندهای بزرگ دنیا را به لیست مشتریان خدمات پردازش ابری خود اضافه کرد تا در مجموع کمپانی‌های بزرگی از جمله اسپاتیفای، PayPal، والمارت، HSBC، OpenAI و دیگر شرکت‌ها را تحت پوشش قرار دهد.

با توجه به اینکه شرکت نوکیا یک سال قبل همکاری‌هایی را با مایکروسافت آغاز کرده بود تا راهکارهای شبکه‌ای نوکیا به ‍پلتفرم ابری Azure انتقال یابد، گوگل هم اکنون می‌تواند در زیرمجموعه مایکروسافت سرویس‌های ابری خود را در اختیار نوکیا بگذارد.

منبع: forbes