گوگل با رایانه لوحی نکسوس، آی‌ پد را به مبارزه می‌طلبد

گوگل با رایانه لوحی نکسوس، آی‌ پد را به مبارزه می‌طلبد

همکاران سیستم- اریک اشمیت، رئیس گوگل اعلام کرده این شرکت قصد دارد در شش ماه آینده یک رایانه لوحی Nexus را که مبتنی بر سیستم عامل اندروید است، روانه بازار کند. اشمیت اظهار امیدواری کرده این رایانه لوحی بتواند جای آی‌پد اپل را در بازار بگیرد.

رئیس گوگل این مطلب را در مصاحبه با روزنامه پرتیراژ ایتالیایی، کوریره دلا سرا فاش کرده است. این رایانه لوحی بالا‌ترین کیفیت ممکن را خواهد داشت. این اظهار نظر حاکی از این است که گوگل برای رقابت با آی‌پد اپل برنامه‌های جدیدی در سر دارد.

گوگل در اوایل سال جاری هم تلاش کرد با عرضه Motorola Xoom که تحت یکی از نسخه‌های اختصاصی سیستم عامل اندروید بود، به رقابت با اپل برخیزد. اما این تلاش گوگل موفقیت چندانی در پی نداشت و از آی‌پد شکست خورد.

اما حالا گوگل به نکسوس سامسونگ متوسل شده و امیدوار است با نصب نسخه جدید سیستم عامل اندروید که به «Ice Cream Sandwich» یا بستنی حصیری معروف شده است، بر روی این رایانه لوحی، شکست خود در فروش رایانه لوحی موتورولا را جبران کند. اما مشکل کار اینجاست که رایانه‌های لوحی تحت اندروید تا حالا حتی نتوانسته از تاچ پد اچ پی ۹۹ دلاری پیش بیفتد. اما نباید از نظر دور داشت که گزارش‌های فروش ماه گذشته میلادی نشان می‌دهد که رایانه لوحی کیندل فایرِ شرکت آمازون که دارای یکی از نسخه‌های ارتقایافته سیستم عامل اندروید است، توانسته لقب دومین رایانه لوحی پرفروش در ماه گذشته را از آن خود کند.

اریک اشمیت در این مصاحبه شایعاتی را که چند روز پیش درباره جستجوگر صوتی گوگل بر سر زبان‌ها افتاد بود، نیز تایید کرده و گفته است گوگل هم اکنون در حال طراحی جستجوگر صوتی «مجل» (Majel) است و می‌خواهد آن را برای رقابت با جستجوگر صوتی اپل یعنی Siri به کار گیرد.

Apple insider