گوگل از طرح خود برای نجات کره زمین دست می‌کشد

گوگل از طرح خود برای نجات کره زمین دست می‌کشد

همکاران سیستم- گوگل اعلام کرده است از طرح خود برای نجات کره زمین از طریق تولید انرژی‌های تجدیدپذیر ارزان دست می‌‏‌کشد. Google. org که بازوی خیریه شرکت گوگل به شمار می‌رود، پیش از این در سال ۲۰۰۷ اعلام کرده بود قصد دارد فناوری تولید انرژی‌های تجدید پذیر را با صرف ده‌ها میلیارد دلار توسعه دهد.
هدف گوگل این بود کاری کند که تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر ارزان‌تر از تولید سوخت‌های فسیلی تمام شود تا بدین وسیله هم کره زمین را از خطر آلودگی‌های ناشی از مصرف این سوخت‌ها نجات دهد و هم توسعه اقتصادی مناطقی را که به چنین سوخت‌هایی دسترسی ندارند، ممکن سازد.

گوگل در آن زمان گفته بود: ما با ساخت پایگاه‌های بزرگ داده تجارب زیادی در زمینه طراحی و ساخت تاسیسات تولید انرژی در مقیاس وسیع کسب کرده‌ایم. حالا می‌خواهیم با قدرت خلاقیت و نوآوری خود شیوه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح جهان را به چالش بطلبیم و کاری کنیم که تولید این نوع انرژی از سوخت‌های فسیلی ارزان‌تر تمام شود. فکر می‌کنیم برای انجام این کار فقط به چند سال زمان احتیاج داریم نه به چند دهه.

این شرکت در آن زمان فکر می‌کرد با سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی و انرژی گرمایی هسته زمین می‌تواند تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را تسهیل بخشد، اما مدیران گوگل حالا متوجه شده‌اند که این کار به آن آسانی که فکر می‌کردند نبوده است؛ چرا که پس از صرف چند میلیارد دلار هنوز به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند در این مرحله موسسه‌های دیگر موقعیت بهتری برای پیش بردن این پژوهش‌ها دارند.

غول جست‌و‌جوگر جهان نتایج تلاش‌هایش را بر روی وب سایت www. Google. org/rec. html منتشر کرده است تا کمکی باشد به کسانی که می‌خواهند این تلاش‌ها را ادامه دهند.

این طرح جز طرح‌های هفت گانه‌ای است که گوگل آن‌ها را بی‌نتیجه‌‌ رها می‌کند. یکی دیگر از طرح‌های مشهوری که از سوی گوگل متوقف شده است، ایجاد دایره المعارف آنلاینی شبیه ویکیپدیا بود که Knol نام داشت. رویترز اعلام کرده است علت توقف این طرح‏‌ها رقابت‏‌های نفس‏‌گیر گوگل با اپل و فیس بوک در زمینه فناوری‌های موبایل و شبکه‌های اجتماعی است.

reuters