گوگل از دسترس خارج شد

همکاران سیستم – شرکت گوگل چند روز قبل اتفاقی را برای کاربران خود رقم زد که از آن به عنوان «شکست فاجعه‌آمیز» یاد می‌کند و طی آن در تاریخ دوم ژوئن به مدت چهار و نیم ساعت سرویس‌های گوگل از دسترس کاربران خارج شد. این مشکل شبکه‌ای باعث شد سرویس‌های یوتیوب، جیمیل و گوگل کلود غیرفعال شوند و بر اساس آن کاربران خدماتی نظیر اسنپ‌چت و ویمئو نیز با آن مواجه شدند.

هفته گذشته «بنجامین ترینور» معاون مهندس ارشد گوگل به واسطه اختلال پیش آماده از کاربران عذرخواهی کرد و توضیح داد بسیار طولانی‌تر از آنچه که انتظار می‌رفت برای رفع اختلال پیش آمده و بهبود پیکربندی سیستم‌ها زمان صرف شد. این اتفاق موجب شد ترافیک سرویس ویدیویی یوتیوب 10 درصد کاهش یابد و ترافیک خدمات پردازش ابری «گوگل کلود استوریج» نیز 30 درصد کمتر شود. این حادیه همچین روی یک درصد از یک میلیارد مشترک سرویس پست الکترونیکی جیمیل هم تاثیر گذاشت.

این کمپانی هم اکنون یک تحلیل فنی از اختلال مذکور را ارایه کرده و توضیح داده است که طی این اتفاق کدام دسته از کاربران تحت تاثیر قرار گرفتند و چطور پیغام خطا در پیکربندی شبکه‌ها که مهندسان گوگل ظرف چند دقیقه آن را شناسایی کردند چطور باعث شد به مدت چند ساعت بیشتر کاربران در آمریکای شمالی با مشکل مواجه شوند.

در بیانیه گوگل گفته شد: «کاربران احتمالا تاخیر فراوان، پیغام‌های خطای متناوب و از دست رفتن ارتباط خود را در مناطق مرکزی، شرقی، غربی، شمال و شمال شرقی آمریکا، جنوب و جنوب شرقی آمریکا تجربه کردند. سرویس گوگل کلود نیز در برخی مناطق غرب آمریکا، تمام مناطق اروپا و آسیا هم اختلال ایجاد کرد».

منبع : zdnet