گوشی‌های تلفن همراه راهی برای مقابله با افسردگی

گوشی‌های تلفن همراه راهی برای مقابله با افسردگی

همکاران سیستم- دانشمندان دانشکده پزشکی فینربرگ در دانشگاه نورث وسترن در حال ساخت گوشی تلفنی هستند که می‌تواند افسردگی کاربران را تشخیص دهد و با ارائه پیشنهاداتی مثل تماس با دوستان در مبارزه با افسردگی به آنها کمک کند.

 

به گزارش اخبار یاهو دانشمندان این دانشگاه هم اکنون تلاش می‌کنند با ساخت دستگاه‌های دیجیتالی مختلف با افسردگی و دیگر مشکلات روحی و روانی مقابله کنند. ساخت این گوشی نیز در واقع بخشی از تلاش آنها برای کمک فوری به کسانی است که دچار افسردگی هستند.

 

دانشمندان که این گوشی را موبیلایز (Mobilyze) نامیده اند با آزمایش آن متوجه شدند که در کاهش علایم افسردگی کاربر کارایی زیادی دارد. این گوشی می‌تواند وضعیت روحی روانی کاربر را به کمک داده‌های به دست آمده از حسگرهای مختلفی که در آن تعبیه شده است تشخیص دهد. موبیلایز با تجزیه و تحلیل موقعیت مکانی کاربر و میزان فعالیت‌های او می‌تواند علایم افسردگی او را تشخیص دهد. این گوشی همچنین می‌تواند سبک زندگی کاربر را بشناسد و اگر احساس کند که کاربر دچار انزوا و گوشه گیری شده است، به او پیشنهاد می کند که با دوستانش تماس بگیرد.

 

دیوید مور، روانشناس و مدیر مرکز فناوری‌های مداخله رفتاری در دانشگاه نورث وسترن درباره این گوشی گفته است: معتقدیم که موبایلیز با تشویق افراد به افزایش رفتارهای لذت بخش و رضایت بخش می تواند روحیه افراد را تقویت کند. این گوشی می‌تواند باعث خلق بازخوردهای مثبت برای کاربر شود. وقتی کسی تشویق به دیدن دوستانش می شود، از این کار لذت می برد و می خواهد این کار را دوباره تکرار کند. اما منزوی شدن فرد در خانه نتیجه عکس دارد و باعث تنبل شدن فعالیت‌های مغزی فرد می‌شود.