گام جدید مایکروسافت برای بهره‌مندی بیشتر از نرم‌افزارهای متن‌باز

همکاران سیستم – برای هیچ کس پنهان نیست که این روزها مایکروسافت نزدیکی بیشتری با نرم‌افزارهای متن‌باز برقرار کرده است و این کمپانی بیش از پیش فناوری‌های خود را متن‌باز می‌کند و همچنین شرکت‌های نرم‌افزاری کوچک‌تر که نرم‌افزارهای متن‌باز تولید می‌کنند را می‌خرد. با این حال یکی از بزرگترین گام‌های بعدی مایکروسافت در عرصه نرم‌افزارهای متن‌باز می‌تواند شگفتی کاربران جهانی را به دنبال داشته باشد.

شرکت مایکروسافت بر اساس آخرین تصمیمات خود در حال پیاده‌سازی روش‌های توسعه یافته متن‌باز در داخل شرکت است تا پروژه «متن داخلی» (Inner Source) را عملیاتی کند.

پروژه «متن داخلی» یا Inner Source اصطلاح جدیدی نیست که مایکروسافت آن را ابداع کرده باشد و طی چند سال گذشته هم مورد استفاده قرار گرفته است. سیستم‌های Inner Source در اصل شیوه‌های توسعه متن‌باز و استفاده از آنها در یک سازمان واحد را شامل می‌شود. لازم به ذکر است هم اکنون انجمن InnerSource Commons نیز با بیش از 70 عضو تاسیس شده است و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

اصول اصلی نرم‌افزارهای متن باز که از جمله آنها می‌توان به اشتراک هرچه بیشتر کدهای باز نرم‌فزاری و ویرایش آنها اشاره کرد، توانایی ایجاد شاخه های جدید کدگذاری برای برنامه‌ریزی‌های بیشتر، آزمایش کدهای منبع و تبدیل آنها به بخشی از فرآیند برنامه‌نویسی، استفاده بهتر از اسناد و … را به عنوان بخشی از فرآیند «منبع داخلی» به کار می‌گیرد. ابزارهای مبتنی بر سیستم «منبع داخلی» و روش‌های وابسته به آن می‌توانند برای توسعه پروژه‌های متن‌باز یا بسته مورد استفاده قرار گیرد. در این زمینه برخلاف سیستم‌های متن باز، فرآیندهای «منبع داخلی» در قالب ابزارهایی برای یک سازمان واحد به اشتراک گذاشته می‌شوند و لزوم عموم مردم از آنها استفاده نمی‌کنند.

منبع: zdnet