گام‌های جدید IBM برای توسعه رایانه‌های کوانتومی

همکاران سیستم – شرکت IBM در حال ارزیابی مرحله جدید از رایانه‌های کوانتومی خود است تا بر اساس آن پیشرفته‌ترین سیستم شرکت مذکور تا امروز یعنی Quantum Volume به همراه برخی پروژه‌های عملی دیگر موسوم به Quantum Advantage که یک دهه تا زمان عرضه عمومی آنها باقی مانده است معرفی شوند.

این شرکت که از آن با نام «بیگ بلو» هم یاد می‌شود طی نشست «انجمن فیزیکی آمریکا» گام علمی جدید خود را معرفی کرد که البته پیش از این در نمایشگاه CES 2019 شرکت مذکور از رایانه کوانتومی جدید خود با نام Q System رونمایی کرده بود و نشان داد به صورت پیوسته سیستم پردازش‌های کوانتومی را ارتقا می‌دهد.

این طور که هم اکنون گفته شده است، دستیابی به سیستم‌های کوانتومی مستلزم سپری شدن زمان بیشتر است. ولی سیستم Quantum Volume معیار عملکرد جدید محسوب می‌شود که نشان دهنده پیشرفت در توسعه فرآیند سیستم‌های پردازش کوانتومی است. سیستم Quantum Advantage نیز به نقطه‌ای اشاره می‌کند که طی آن برنامه‌های کوانتومی مزایای قابل توجه برای رایانه‌های کلاسیک را ارایه می‌دهند.

سیستم Quantum Volume توسط تعدادی کوبیت، سیستم‌های اتصالی و زمان انجسام پردازش تعریف شده است که در کنار آن سیستم‌های حسابداری مخصوص گِیت‌های اندازه‌گیری خطاها، ارتباط متقبال دستگاه و افزایش کارایی نرم‌افزاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت IBM توضیح داد سیستم Q System One که به پردازنده 20 کوبیتی مجهز شده است، قادر است یک Quantum Volume با توانایی دو برابر نسبت به مدل کنونی IBM Q را تولید کند. در حالی که توان سیستم کنونی 8 اعلام شده است، سیستم جدید با توان 16 عمل می کند. شرکت IBM همچنین اظهار داشت Q System One پایین ترین میزان خطا در سیستم های کوانتومی را دارد.

منبع: zdnet