گارتنر: سازمان‌ها معمولاً نسبت به تولید اپلیکیشن‌های موبایلی کم‌اعتنا هستند

گارتنر: سازمان‌ها معمولاً نسبت به تولید اپلیکیشن‌های موبایلی کم‌اعتنا هستند

همکاران سیستم – بررسی‌های گارتنر نشان می‌دهد که فقط ۱۰ درصد بودجه توسعه اپلیکیشن‌ها به اپ‌های موبایلی اختصاص می‌یابد، و انتظار نمی‌رود در سال‌های آینده جهش بزرگ و معناداری در این حوزه اتفاق افتد.

به گزارش وب‌سایت Business Standard، موسسه گارتنر طبق نظرسنجی اخیر پیش‌بینی کرده که ۴۲ درصد سازمان‌ها بودجه توسعه برنامه‌های موبایلی خود را افزایش خواهند داد.

این رقم در حال حاضر ۳۱ درصد و در سال ۲۰۱۵ فقط ۱۰ درصد بوده است. مرکز پژوهشی گارتنر در تحقیق خود، از مدیران بخش تجاری و فناوری اطلاعات شرکت‌ها که مسئولیت استراتژی موبایل یا توسعه اپلیکیشن‌های موبایل سفارشی را بر عهده دارند، نظرسنجی کرده است. 

بر اساس این گزارش، شرکت‌های مزبور در آمریکا، منطقه آسیا – اقیانوسیه، آمریکای لاتین و منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا (EMEA) قرار داشته‌اند. 

آدریان لئو (Adrian Leow) تحلیلگر ارشد گارتنر می‌گوید تقاضا برای اپ‌های تجاری موبایل روند رو به رشدی دارد ولی بسیاری از سازمان‌ها این موضوع را هنوز جزو اولویت‌های خود قرار نداده‌اند.

وی معتقد است که در آینده این رویکرد حتماً تغییر خواهد کرد، به ویژه با توجه به این موضوع که امروزه کارمندان حق انتخاب دارند و می‌توانند برای انجام کارهای اداری خود، از بین دستگاه‌ها، برنامه‌ها و حتی پردازش‌های موجود، آن چه را که به آن علاقه‎مندند انتخاب کنند. 

از سوی دیگر، این موضوع باعث می‌شود فشار زیادی بر دپارتمان فناوری اطلاعات سازمان‌ها وارد آید و آنها را ملزم کند که انواع مختلف اپلیکیشن‌های موبایلی را در زمانی کوتاه‌تر تهیه و عرضه نمایند.  

در این بررسی همچنین مشخص شد که اغلب شرکت‌های توسعه‌گر اپ‌های موبایلی، بر برنامه‌های خاص و سفارشی شده تمرکز دارند.

گارتنر می‌گوید یک سوم برنامه‌های موجود در فروشگاه‌های مجازی سازمان‌هایی که به طور میانگین ۲۶ اپ موبایلی دارند، از نوع «سفارشی» بوده و سایر برنامه‌ها نیز جزو نرم‌افزارهایی همچون Box، Evernote و SAP Fiori است که از قبل نوشته شده است.