گارتنر بهترین‏ دارندگانِ زنجیره تامین منابع را معرفی کرد

گارتنر بهترین‏ دارندگانِ زنجیره تامین منابع را معرفی کرد

همکاران سیستم- شرکت گارتنر به معرفی ۲۵ شرکتی پرداخته است که بهترین زنجیره تامین منابع (supply chain) را داشته‏‌اند.
شرکت گارتنر فهرستی متشکل از ۲۵ شرکت را منتشر کرده است که بهترین زنجیره تامین منابع را داشته‏‌اند. شرکت اپل برای هفتمین سال متوالی در صدر این فهرست قرار دارد. گارتنر هدف خود از انتشار این فهرست را افزایش آگاهی از حوزه زنجیره تامین منابع و تاثیر آن بر کسب و کارهای تجاری اعلام کرده است. این فهرست مربوط به سال ۲۰۱۴ است و این دهمین سالی است که گارتنر آن را منتشر می‌‏کند.
بر اساس این گزارش، جایگاه‏‌های اول تا پنجم این فهرست به ترتیب به شرکت‏های اپل، مک دونالد، آمازون، یونیلیور و پی‏‌اند جی (P&G) اختصاص یافته است. جایگاه ششم این فهرست در اختیار شرکت سامسونگ الکترونیک است. شرکت سیسکو سیستم نیز رتبه هفتم را از آن خود کرده است. اینتل در این فهرست هشتم است و جایگاه‏های نهم و دهم نیز به شرکت‏های کول‏گیت و کوکاکولا اختصاص دارد. شرکت‏ کوالکوم نیز از دیگر شرکت‏های فعال در حوزه آی تی است که نامش در این فهرست ۲۵‌ تایی به چشم می‌‏خورد. این شرکت در جایگاه نوزدهم ایستاده است. شرکت لنوو نیز رتبه شانزدهم را از آن خود کرده است. شرکت سی‏گِیت تکنولوژی نیز که در جایگاه بیستم این فهرست ایستاده است برای اولین بار موفق شده است نام خود را وارد این فهرست کند.
شرکت گارتنر برای شناسایی این شرکت‏‌ها از شاخص‌‏هایی مثل بازگشت سرمایه (ROA)، رشد درآمدی، انبارگردانی این شرکت‏‌ها در سال ۲۰۱۳ و نظر متخصصان و نظر تحلیل‏گران خود استفاده می‌‏کند و با ترکیب این شاخص‏‌ها به هر کدام از شرکت‏‌ها نمره خاصی می‌‏دهد و وضعیت آن‌ها در حوزه زنجیره تامین را مشخص می‌‏کند. گارتنر به شرکت اپل نمره ۸۵. ۸ داده است و این در حالی است که نمره شرکت مک دونالد که در جایگاه دوم ایستاده  ۲۵. ۶ است. نمره شرکت نستله نیز که جایگاه ۲۵اُم این فهرست را از آن خود کرده است ۳۰. ۲ است.