گارتنر: بازار «اینترنت اشیاء» بسیار پررونق خواهد بود

گارتنر: بازار «اینترنت اشیاء» بسیار پررونق خواهد بود

همکاران سیستم – بازار اینترنت اشیاء در سال‌های آتی، رشد غیرقابل تصوری را تجربه خواهد کرد. اینترنت اشیاء یا همان IoT (سرواژه Internet of Things) علاوه بر مصرف‌کنندگان و کاربران معمولی، نگاه مثبت سازمان‌ها را نیز به خود جلب خواهد کرد و مدیران شرکت‌‎ها بودجه بیشتری به این حوزه اختصاص خواهند داد.
به گزارش وبسایت  InformationWeek، گارتنر در گزارش اخیر خود پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۱۶ تعداد ابزار و دستگاه‌های مربوط به IoT به ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دستگاه خواهد رسید که این رقم نسبت به سال جاری ۳۰ درصد رشد نشان می‌دهد. گارتنر این رقم را در سال ۲۰۲۰، بالغ بر ۲۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دستگاه پیش‌بینی کرده است.
گزارش گارتنر مهر تایید دیگری بر نظرات آن دسته از تحلیلگرانی است که معتقدند اهمیت و اثرگذاری اینترنت اشیاء در حال افزایش است و این امر، تغییر نگاه شرکت‌‎ها و سازمان‌های بزرگ به مقوله فناوری اطلاعات را به دنبال دارد.
در سطح سازمانی، گارتنر اشیاء متصل به اینترنت را به دو دسته تقسیم کرده است: دسته اول، دیوایس‌های عمومی یا میان صنعتی (cross-industry) است که در صنایع مختلف به کار می‌رود.
دسته دوم را اصطلاحاً دستگاه‌های خاص عمودی (vertical-specific) می‌نامند که در برخی صنایع ویژه یافت می‌شود؛ از جمله تجهیزات تخصصی مورد استفاده در اتاق عمل بیمارستان‌ها و دستگاه‌های ردیابی در کشتی‌های کانتینری و هواپیماها. در هر دو دسته ما با رشد غیرقابل تصور روبرو خواهیم بود.
گارتنر معتقد است در بازار مصرفی، ساعت‌های هوشمند، ردیاب‌های تناسب اندام و نیز لوازم خانگی پرمصرف از قبیل خودروهای متصل و یخچال، محبوب‌ترین ابزارهای متصل به اینترنت خواهد بود.
گفتنی است IDC هم در گزارشی که اوایل سال جاری منتشر کرده بود، ارزش بازار اینترنت اشیاء در سال ۲۰۱۴ را نزدیک به ۶۵۶ بیلیارد دلار دانسته، و آن را برای سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱.۷ تریلیون دلار تخمین زده بود.