گارتنر: اگر هوش مصنوعی کاربردی باشد، کاربران از آن استفاده می‌کنند

همکاران سیستم – کاربران می‌گویند اگر هوش مصنوعی کاربردی باشد، از این فناوری استفاده خواهند کرد.

نظرسنجی اخیر گارتنر نشان می‌دهد که هوش مصنوعی از جمله فناوری‌هایی است که اگر کاربران نتایج ملموسی در استفاده از آن ببینند، نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند.

به گزارش وب‌سایت which-۵۰.com، در تحقیقات گارتنر مشخص شد که ۵۸ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند اگر این فناوری با انجام برخی کارها باعث صرفه‌جویی در زمان آنها شود، آن را مورد استفاده قرار خواهند داد.

۵۳ درصد نیز «صرفه‌جویی در هزینه‌ها» را مشوقی در استفاده از هوش مصنوعی دانسته‌اند. ۴۷ درصد نیز گفته‌اند اگر هوش مصنوعی بتواند دسترسی آسان‌تر به اطلاعاتی همچون داده‌های حمل و نقل، سفر و امور مربوط به خریدهای روزانه را برای آنها فراهم آورد، این فناوری را مورد استفاده قرار خواهند داد.

Stephanie Baghdassarian مدیر پژوهش گارتنر می‌گوید: هوش مصنوعی جزو آن دسته از فناوری‌هایی است که مصرف‌کنندگان برای کسب نتایج ملموس و کارآمد مورد استفاده قرار می‌دهند، بر خلاف برخی دیگر از فناوری‌های شخصی که سه عامل اصلی شامل روابط اجتماعی، تصویرسازی از خود و سرگرمی باعث استفاده از آنهاست.

وی افزود: اگر هوش مصنوعی قادر باشد در یک خرید خاص، بهترین پیشنهاد را به کاربر ارائه کند و یا بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد برگزیند، می‌تواند در هزینه‌های مربوط به سوخت و عوارض راه صرفه‌جویی به عمل آورد.

با این حال یکی از مشکلات همیشگی استفاده از فناوری‌های نوین، چالش‌‎های مربوط به حریم خصوصی است و هوش مصنوعی نیز از این معضل بر کنار نیست.

بنا به گفته یکی دیگر از محققان گارتنر به نام Anthony Mullen، ۶۵ درصد افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند بر این باورند که هوش مصنوعی به جای این که حریم خصوصی آنها را بهبود ببخشد باعث به هم ریختن آن می‌شود.