کودکان بدون وجود اینترنت احساس ناراحتی و تنهایی می‌کنند

کودکان بدون وجود اینترنت احساس ناراحتی و تنهایی می‌کنند

همکاران سیستم- یافته‌های یک پژوهش که در کشور بریتانیا انجام شده، نشان می‌دهد که نوجوانان و کودکان زیر ۱۲ سال بیشترین وابستگی عاطفی را با شبکه جهانی اینترنت دارند. تعداد بسیار زیادی از کودکان و نوجوانان که در این پژوهش با آن‌ها مصاحبه شده است گفته‌اند بدون وجود اینترنت احساس ناراحتی و تنهایی می‌کنند.

شرکت پژوهشی دیجیتال فیوچر در مطالعه خود با هزار کودک و نوجوان بین ۸ تا ۱۸ ساله مصاحبه کرده است تا دریابد فناوری‌های آنلاین و دیجیتال چه تاثیری بر زندگی آن‌ها داشته است.

نیمی از کودکان زیر ۱۲ سال گفته‌اند که بدون اینترنت احساس غم و تنهایی می‌کنند. این رقم در مورد نوجوانان بالای ۱۲ سال ۶۰ درصد است.

به گفته پژوهشگران دیجیتال فیوچر آمار و ارقام این تحقیق، نشان دهنده محبوبیت شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک و توئیتر در میان نوجوانان بالا‌تر از ۱۲ سال است. بیش از ۷۰ درصد از نوجوانانی که در این پژوهش مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند گفته‌اند از شبکه اجتماعی فیس بوک برای ارتباط با دوستانشان استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از یافته‌های این پژوهش این است که وابستگی شدید نوجوانان بریتانیایی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی روابط رو در روی آن‌ها را کمرنگ نکرده و بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها در این مصاحبه‌ها گفته‌اند دوست دارند با دوستانشان به صورت رو در رو و مستقیم صحبت کنند. اما فقط ۳۵ درصد از این نوجوانان ارتباط آنلاین را بر ارتباط چهره به چهره و مستقیم ترجیح داده بودند.

یافته‌های دیگری نیز نشان می‌دهد که نوجوانان مطمئن‌ترین و سالم‌ترین کاربران شبکه جهانی اینترنت هستند. بر اساس این یافته‌ها، ۷۴ درصد کاربران نوجوان زیر ۱۲ سال برای بازی از اینترنت استفاده می‌کنند و ۶۵ درصد از آن‌ها در انجام تکالیف درسی خود از اینترنت کمک می‌گیرند.