کمیسیون اروپا پرونده قضایی علیه آمازون را پیگیری می‌کند

کمیسیون اروپا در بیانیه اخیر خود اعلام کرد که معتقد است شرکت آمازون با استفاده ناعادلانه از داده‌های فروشندگان مستقل، قوانین رقابت در اتحادیه اروپا را نقض کرده است. اتحادیه اروپا هم اکنون در حال انجام دور دوم تحقیقات خود در مورد برخی از فرآیندهایی است که غول خرده فروشی دنیا در این منطقه انجام می‌دهد.
تحقیقات ضدانحصاری علیه آمازون نخستین بار یک سال قبل توسط کمیسیون اروپا آغاز شد تا مشخص شود که این شرکت بزرگ چگونه و تا چه اندازه به داده‌های حساس فروشندگان مختلف دسترسی دارد و همچنین کارشناسان دریابند که این فعالیت‌ها تا چه اندازه بر روند رقابتی در اروپا تاثیر گذاشته است.
آمازون با بازی دوجانه خود در بازار آنلاین و بازار خرده فروشی خود توانسته است حاکمیت بازار را در اختیار بگیرد و در این میان اتحادیه اروپا با بررسی‌های اولیه خود متوجه شده است که بین منافع بهترین فروشندگان الکترونیکی و فروشندگان مستقلی که با شرکت آمازون همکاری می‌کنند خطر نقض قوانین رقابتی وجود دارد.
شرکت آمازون به عنوان یکی از ارائه دهندگان خدمات بازار به اطلاعات غیرعمومی در مورد فروشندگان مختلف دسترسی دارد و از جمله اینکه، از نوع کالا و مقدار کالای ارسال شده در هر حوزه باخبر است. همچنین این شرکت اطلاعات نظیر تعداد بازدید از پیشنهادات فروشندگان و ادعاهای مختلف مصرف کنندگان در مورد محصولاتی مانند کالاهای با تضمین‌های فعال شده را نیز ذخیره می‌کند.

منبع: zdnet