کمک‌های گوگل به سازمان‌های حامی معلولین

کمک‌های گوگل به سازمان‌های حامی معلولین

همکاران سیستم – گوگل یکی از پیشروترین شرکت‌ها در زمینه پشتیبانی از فناوری‌های حامی معلولین است. Google.org بخش خیریه شرکت گوگل که از پروژه‌های تحقیقاتی حمایت مالی می‌کند، تا کنون بیش از ۲۰ میلیون دلار به آن دسته از سازمان‌هایی که می‌کوشند با استفاده از فناوری زندگی افراد کم‌توان را راحت‌تر سازند، کمک مالی نموده است.

بنا به اعلام گوگل، از هر هفت نفر در جهان یک نفر دارای معلولیت است و با ناتوانی‌هایی جسمی دست و پنجه نرم می‌کند. به گزارش سی‌ان‌ان، به طور مثال مدرسه نابینایان پرکینز در آمریکا، برای ساخت یک اپلیکیشن مسیریاب، ۷۵۰ هزار دلار کمک از گوگل دریافت کرده است. 

این نخستین مدرسه نابینایان در آمریکاست که از یک اپلیکیشن تلفن همراه برای مسیریابی استفاده می‌کند. این برنامه جزئیاتی که در برنامه‌های عادی GPS وجود ندارد از قبیل ایستگاه‌های اتوبوس و درهای ورودی آنها را به نقشه خیابان‌ها می‌افزاید.

هر چند برنامه مزبور در مراحل اولیه قرار دارد ولی انتظار می‌رود‌ در سال آینده نسخه نهایی آن آماده و عرضه شود. از دیگر کمک‌های صورت گرفته در این زمینه می‌توان به کمک ۴۰۰ هزار دلاری بنیاد گوگل به Ezer Mizion و  Click۲Speak اشاره کرد.

این دو مرکز در حال کار بر تولید نوعی صفحه کلید هستند که ناتوانان حرکتی به وسیله آن می‌توانند بدون استفاده از دست تایپ کنند. این صفحه کلید از نوع مجازی بوده و بر روی صفحه رایانه نمایش می‌یابد. گوگل علاوه بر ارائه کمک‌های مالی به چنین سازمان‌هایی، آنها را با کارشناسان خود مرتبط می‌کند تا برای تولید محصولات نهایی از آنها مشورت بگیرند.