کلان داده‌ها به درمان سرطان کمک می‌کنند

کلان داده‌ها به درمان سرطان کمک می‌کنند

iهمکاران سیستم- جمع‌آوری اطلاعات در مقیاس زیاد و اجرای سیستم‌های تحلیلی قابل پیش‌بینی مبتنی بر آن تقریبا در همه صنایع توانی را برای ارتقا سطح کیفی زندگی ما ارائه می‌دهد. این توان در حوزه بهداشت و درمان مهم‌تر جلوه می‌کند. زیرا کسب نتایج از تحلیل این داده‌ها به صورت مستقیم بر سلامت و زندگی افراد تاثیر می‌گذارد.

به گزارش وبسایت Zdnet، صحبت در مورد ابزارهای مخصوص کلان داده‌ها معمولا برای مراکز فروش کالا به میان می‌آید. اما این موضوع صرفاً به این نکته محدود نمی‌شود.  زیرا مثال‌ها و زمینه‌های مختلفی در حوزه ابزارهای تحلیل داده وجود دارد که می‌توان از آنها بهره برد.

یکی از این موارد طی گفت‌وگوهای CXOTalk با دکتر «جان هالامکا» یکی از بزرگترین مدیران اطلاعاتی جهان در حوزه بهداشت و درمان مطرح شد. او یک وضعیت شخصی را معرفی کرد و نشان داد که داده‌ها و تحلیل آنها چطور می‌تواند محدودیت‌های مربوط به روش‌های درمانی سنتی را از میان بردارد.

این همان چیزی است که با عنوان سیستم یادگیرنده مراقبت‌های درمانی شناخته می‌شود. در شرایط امروزی ۲۰ سال زمان لازم است تا نوآوری در سیستم‌های درمانی از یک بیمارستان به سراسر کشور گسترش یابد.
اما محققان بیمارستان هاروارد در آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که کلان داده‌ها می‌توانند امکان درمان بیماری سرطان را فراهم کنند. در این اقدام ۳ پتابایت اطلاعات از بیمارستان جع‌آوری شده است که البته حجم چندان زیادی نیست. اما تحلیل این اطلاعات منابع درمانی جدید را برای مقابله با بیماری سرطان ارائه کرده است..