کشف شیوه جدیدی برای انتقال داده‌ها بین ابزارهای همراه بدون استفاده از باتری

کشف شیوه جدیدی برای انتقال داده‌ها بین ابزارهای همراه بدون استفاده از باتری

همکاران سیستم- دانشمندان آمریکایی شیوه جدیدی برای انتقال داده‏‌ها بین ابزارهای همراه کشف کرده‌‏اند که در آن احتیاجی به استفاده از باتری یا ارسال سیگنال‏‌های خاص نیست.
به گزارش وب‏‌سایت techhive، مهندسان دانشگاه واشنگتن با کشف شیوه جدیدی توانسته‌‏اند مجموعه‏‌ای از داده‌‏ها را بدون استفاده از باتری و یا ارسال سیگنال خاصی بین دو وسیله رد و بدل کنند. آنها برای این کار از امواج رادیو تلویزیونی که بخش زیادی از فضای اطراف ما را به اشغال خود درآورده است، استفاده کرده‌‏اند.
امواج رادیو تلویزیونی از جمله قوی‏‌ترین امواجی است که فضای کره زمین را به اشغال خود درآوده است. این امواج در همه جا هست و هر کسی با استفاده از یک آنتن می‏‌تواند آنها را دریافت کند. دانشمندان توانسته‏‌اند داده‏‌های مورد نظر خود را بر این امواج سوار کنند و آنها را بین دو وسیله مختلف رد و بدل کنند. آنها موفق شده‌‏اند داده‌‏ها را از این طریق با سرعت حداکثر۱۰ کیلوبایت بر ثانیه انتقال دهند.
دانشمندان این دو وسیله را طوری ساخته‏‌اند که قادرند امواج کانال‏‌های ۲۲ تا ۲۹ باندهای تلویزیونی یو اچ اف (UHF) را دریافت و ارسال کنند. این دو وسیله قادرند با دریافت این امواج یک جریان ۱۰ یا ۱۰۰ میکروواتی تولید کنند و با استفاده از آن جریانِ انتقال داده‏‌ها را بین خود برقرار کنند. سپس یکی از این دو وسیله امواج تلویزیونی را دریافت می‏‌کند و وسیله دیگر منتظر دریافت امواجی می‏‌ماند که وسیله اول تغییراتی در آنها اعمال کرده است.
در حال حاضر سرعت انتقال داده‌‏ها با افزایش فاصله بین دو وسیله کاهش می‏‌یابد، به طوری که اگر فاصله این دو وسیله ۳۰ سانتیمتر باشد داده‌‏ها با سرعت ۱۰ کیلوبایت بر ثانیه رد و بدل می‏‌شود. اما اگر این فاصله به یک متر برسد سرعت انتقال داده‏‌ها به ۱۰۰ بایت بر ثانیه کاهش می‏‌یابد. دانشمندان اظهار امیدواری کرده‏‌اند بتوانند با کشف خطاهای مختلف و برطرف کردن آنها سرعت انتقال داده‌‏ها و فاصله بین دو وسیله را تا حد قابل توجهی افزایش دهند.
این پژوهشگران معتقدند از این شیوه می‏توان برای انتقال داده‌‏ها در ارتباطات کم‏‌‌مسافتی مثل شبکه حسگرهایی که در بناهای مسکونی و یا زمین‏‌های کشاورزی کار گذاشته‏‌اند استفاده کرد.