ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

کشف شیوه جدیدی برای انتقال داده‌ها بین ابزارهای همراه بدون استفاده از باتری

کشف شیوه جدیدی برای انتقال داده‌ها بین ابزارهای همراه بدون استفاده از باتری

همکاران سیستم- دانشمندان آمریکایی شیوه جدیدی برای انتقال داده‏‌ها بین ابزارهای همراه کشف کرده‌‏اند که در آن احتیاجی به استفاده از باتری یا ارسال سیگنال‏‌های خاص نیست.
به گزارش وب‏‌سایت techhive، مهندسان دانشگاه واشنگتن با کشف شیوه جدیدی توانسته‌‏اند مجموعه‏‌ای از داده‌‏ها را بدون استفاده از باتری و یا ارسال سیگنال خاصی بین دو وسیله رد و بدل کنند. آنها برای این کار از امواج رادیو تلویزیونی که بخش زیادی از فضای اطراف ما را به اشغال خود درآورده است، استفاده کرده‌‏اند.
امواج رادیو تلویزیونی از جمله قوی‏‌ترین امواجی است که فضای کره زمین را به اشغال خود درآوده است. این امواج در همه جا هست و هر کسی با استفاده از یک آنتن می‏‌تواند آنها را دریافت کند. دانشمندان توانسته‏‌اند داده‏‌های مورد نظر خود را بر این امواج سوار کنند و آنها را بین دو وسیله مختلف رد و بدل کنند. آنها موفق شده‌‏اند داده‌‏ها را از این طریق با سرعت حداکثر۱۰ کیلوبایت بر ثانیه انتقال دهند.
دانشمندان این دو وسیله را طوری ساخته‏‌اند که قادرند امواج کانال‏‌های ۲۲ تا ۲۹ باندهای تلویزیونی یو اچ اف (UHF) را دریافت و ارسال کنند. این دو وسیله قادرند با دریافت این امواج یک جریان ۱۰ یا ۱۰۰ میکروواتی تولید کنند و با استفاده از آن جریانِ انتقال داده‏‌ها را بین خود برقرار کنند. سپس یکی از این دو وسیله امواج تلویزیونی را دریافت می‏‌کند و وسیله دیگر منتظر دریافت امواجی می‏‌ماند که وسیله اول تغییراتی در آنها اعمال کرده است.
در حال حاضر سرعت انتقال داده‌‏ها با افزایش فاصله بین دو وسیله کاهش می‏‌یابد، به طوری که اگر فاصله این دو وسیله ۳۰ سانتیمتر باشد داده‌‏ها با سرعت ۱۰ کیلوبایت بر ثانیه رد و بدل می‏‌شود. اما اگر این فاصله به یک متر برسد سرعت انتقال داده‏‌ها به ۱۰۰ بایت بر ثانیه کاهش می‏‌یابد. دانشمندان اظهار امیدواری کرده‏‌اند بتوانند با کشف خطاهای مختلف و برطرف کردن آنها سرعت انتقال داده‌‏ها و فاصله بین دو وسیله را تا حد قابل توجهی افزایش دهند.
این پژوهشگران معتقدند از این شیوه می‏توان برای انتقال داده‌‏ها در ارتباطات کم‏‌‌مسافتی مثل شبکه حسگرهایی که در بناهای مسکونی و یا زمین‏‌های کشاورزی کار گذاشته‏‌اند استفاده کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *