کسب و کارها در انتظار تاثیرات شگرف فناوری اینترنت اشیا

کسب و کارها در انتظار تاثیرات شگرف فناوری اینترنت اشیا

همکاران سیستم- نظرسنجی شرکت پژوهشی گارتنر نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از سازمان‌ها انتظار دارند فناوری اینترنت اشیا (IoT) تاثیرات شگرفی بر کسب و کار آن‌ها داشته باشد.شرکت گارتنر در مطالعه‌ای دریافته است ۴۰ درصد سازمان‌ها انتظار دارند فناوری اینترنت اشیا در کوتاه مدت تاثیرات مهمی بر کسب و کار آن‌ها خواهد داشت. آن‌ها همچنین انتظار دارند این فناوری در سه سال آینده به کشف منابع درآمدی جدید و کاهش هزینه‌ها بینجامد. ۶۰ درصد از سازمان‌های شرکت‌کننده در این پیمایش پیش‌بینی کرده‌اند این تاثیرات در یک دوره بلندمدت‌تر (۵ سال) نمایان شود. با این همه پژوهشگران گارتنر اعلام کرده‌اند بسیاری از کسب و کارها هنوز راهبرد واضح و مشخصی برای استفاده از این فناوری اتخاذ نکرده‌اند.

پژوهشگران گارتنر در این مطالعه نظر ۴۶۳ تن از مدیران بخش‌های کسب و کار و آی تی سازمان‌ها را جویا شده‌اند و دریافته‌اند که فناوری اینترنت اشیا هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و بسیاری از کسب و کارها هنوز در حال کسب اولین تجربیات خود در رابطه با آن هستند. بخش قابل توجهی از پاسخگویان به پژوهشگران گارتنر گفته‌اند مدیران ارشد کسب و کار آن‌ها درک صحیحی از این فناوری و تاثیرات آن ندارند.

بر اساس یافته‌های پژوهش گاتنر به نظر می‌رسد هیئت مدیره صنایع و نهادهایی مثل سازمان‌های دولتی، آموزش، بانکداری و بیمه درک کمتری از این فناوری دارند، اما در مقابل در صنایعی مثل صنایع خدماتی و ارتباطی درک بالاتری از این فناوری وجود دارد.

نیک جونز، یکی از معاونان شرکت گارتنر در این باره گفته است: حوزه‌های جدیدی مثل فناوری اینترنت اشیا همیشه مخاطرات و چالش‌های تازه‌ای به همراه دارد و پاسخگویان نیز درک دقیقی از همه تاثیرات احتمالی ناشی از استفاده از اینترنت اشیا دارند. تعجبی ندارد که امنیت و حریم خصوصی همچنان مهم‌ترین موضوعات و اولویت‌های کسب و کارها در این زمینه است.